«Հայաստանում արդեն հերոսածին ծնողի են դատում». զոհվածների հարազատները դիմում են դեսպաններին
44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայող Ժորա Մարտիրոսյանի մորը՝ Գայանե Հակոբյանին կալանավորելու որոշման հրապարակումից հետո դատարանի բակում հավաքված զոհված զինծառայողների հարազատները, քաղաքացիները Արշակունյանց պողոտան փակելուց հետո երթով շարժվում են Հանրապետության հրապարակ։
Երթի մասնակիցների թիվը գնալով ավելանում է։ Ճանապարհին շատ քաղաքացիներ, ովքեր իմանում են, թե ինչ է տեղի ունեցել, միանում են երթի մասնակիցներին։
Երթի մասնակիցները պարբերաբար փակում են փողոցներ։
Ֆրանսիայի, ՌԴ դեսպանատների մոտ ակցիայի մասնակիցները դիմեցին դեսպաններին. «Հայաստանում արդեն հերոսածին ծնողի են դատում։ Արձագանքեք»։
«Մենք բոլորս Գայանե ենք, ազատություն Գայանեին»՝ գոռում են ակցիայի մասնակիցները։ «Նիկոլ Փաշինյանը անցել է ամեն կարմիր գիծ, այստեղ չկա ոչ մի ժողովրդավարություն։ Ազատություն առաջին կին քաղբանտարկյալին»,-  ասացին զոհված զինծառայողների հարազատները՝ դեսպանատների մոտ։

A protest against the arrest of Gayane Hakobyan, the mother of soldier Zhora Martirosyan who was killed in the 2020 Artsakh war, erupted in Yerevan, Armenia’s capital, late on Saturday afternoon.
The Shengavit District Court of General Jurisdiction in Yerevan ordered the woman’s arrest for a month after she was accused of attempting to “kidnap” Prime Minister Nikol Pashinyan’s son, Ashot Pashinyan, on Wednesday.
A group of other persons who lost their sons during the 44-day war, as well as public and political activists gathered outside the court building to show support for Hakobyan.
They blocked traffic along the Arshakunyants Avenue before marching towards Republic Square in central Yerevan.
Marching near the French and Russian Embassies, the protesters urged the ambassadors to respond to the arrest of a hero’s mother.
"We are all Gayane, freedom for Gayane!" they chanted.
"Nikol Pashinyan has crossed all red lines, there is no democracy here. Freedom for the first woman political prisoner!" the protesters said outside the embassies.