2022 թվականին ԶՊՄԿ-ն վճարել է պատմականորեն աննախադեպ բարձր հարկեր՝145.6 մլրդ դրամ. Փաշինյան
«2022 թվականի պետական բյուջեից հարկային եկամուտների փաստացի կատարողականը 1 տրիլիոն 926 մլրդ դրամ»,-հրավիրած մամուլի ասուլիսի մեկնարկին 2022 թվականի պետական բյոււջեի կատարողականին անդրադարձավ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ այն 2020 թվականի բյուջեի նախատեսված գումարից ավել է 82 մլրդ դրամ:
Ըստ Փաշինյանի՝ 2022 թվականին հարկային եկամուտները 2017 թվականի համանման ցուցանիշից ավել է 768 մլրդ դրամով կամ 66 %-ով, իսկ կապիտալ ծախսերը ավել են եղել 167 %-ով:
Հիշեցնելով, որ պետությունը 21.8 % բաժնեմաս է ձեռք բերեց Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում և 2021 թվականի վերջից մասնակցում է նրա կառավարմանը՝ Փաշինյանն ասաց.
«2022 թվականին ԶՊՄԿ-ն վճարել է պատմականորեն աննախադեպ բարձր թվով հարկեր145.6 մլրդ դրամ: Այն շուրջ 7 մլրդ դրամով ավելին է 2012-2017 թվականներին ԶՊՄԿ-ի կողմից վճարված հարկերը միասին վերցրած»,-հայտարարեց գործադիրի ղեկավարը:
Փաշինյանը հայտնեց, որ 2023 թվականի առաջին 4 ամիսներին պետական բյուջե ավելի շատ հարկային եկամուտ է մուտքագրվել, քան առանձին վերցրած 20001-2010 թվականների ամբողջ տարիների ընթացքում

Никол Пашинян: ЗММК в 2022 году выплатил рекордные налоги в размере 145.6 млрд драмов
«Фактическое исполнение налоговых поступлений в государственный бюджет Армении в 2022 году составило 1 трлн 926 млрд драмов», – заявил на пресс-конференции премьер-министр РА Никол Пашинян.
По его словам, налоговые поступления превысили план на 82 млрд драмов.
Напомнив, что государство приобрело 21.8% акций Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК) и с конца 2021 года участвует в его управлении, Н. Пашинян отметил:
«ЗММК в 2022 году выплатил беспрецедентно большие налоги в размере 145,6 млрд драмов. Это примерно на 7 млрд драмов больше, нежели общий размер налогов, выплаченных ЗММК за 2012-2017 годы», – заявил он.
Н. Пашинян сообщил, что за первые 4 месяца 2023 года в государственный бюджет поступило больше налоговый поступлений, нежели за весь период с 2001 по 2010 годы.