Զոհվածի հայր. Մտավորականների, գիտնականների լռությունը տարակուսելի և անընդունելի է
Իշխանական որևէ մարմին որևէ կերպ չի արձագանքել Արցախյան երրորդ պատերազմում զոհված զինծառայողների հարազատների պահանջին՝ ազատ արձակել 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայող Ժորա Մատիրոսյանի մորը՝ Գայանե Հակոբյանին,  ով Աշոտ Փաշինյանի «առևանգման գործով» մեկ ամսով կալանավորվել է։ Ի նշան բողոքի՝ զոհված զինծառայողների հարազատները մայիսի 20-ից անժամկետ նստացույց են անում կառավարության դիմաց։
«Մեր արդար պահանջը նորից լսելու համար մեզ հետ կապ հաստատելու որևէ փորձ չի եղել»,- կառավարության դիմաց լրագրողներին ասաց  44-օրյա պատերազմում զոհված կրտսեր սերժանտ Հայկազ Մկրտչյանի հայրը՝ Զավեն Մկրտչյանը։
Նա նշեց, որ իրենք հնչեցնում են արդար պահանջ, ցանկանում են, որ հասարակության բոլոր շերտերը լսեն ու միանան իրենց պահանջին։
«Ես գտնում եմ, որ բոլորն են պարտք կոնկրետ Գայանեին, որ հիմա նա ցավերի,  տառապանքների մեջ է, իր  որդու կյանքը զոհաբերել է հանուն բոլորիս, ըստ այդմ՝ բոլորս ենք պարտք Գայանեին։ Հերոսի մայրն անհիմն կալանավորել  է, դա  սրբապղծություն է։ Բոլոր մարդիկ, այն մարդիկ, ովքեր իրենց մեջ թասիբ, նամուս ունեն, պետք է ոտքի կանգնեն, բոլորը բարձրաձայնեն»,- ասաց Զ.Մկրտչյանը։
Նա դիմեց մտավորականներին, գիտնականներին. «Նրանց լռությունը տարակուսելի է, անընդունելի է։ Իրենց ստեղծագործություններում ոգեշնչել են հայրենասիրություն։ Չեմ ընդունում իրենց հանդուրժողականությանն այս անարդարությանը»։
Նրանց լռության պատճառը, ըստ նրա, արժեհամակարգի փոփոխությունն է։
«Կալանավորելով Գայանեին՝ կալանավորվել է մեր արժեհամակարգը։ Եթե ինչ որ մի բան այս իշխանության դուրը չի գալիս, փորձում է վրեժխնդիր լինել, ցույց տալ իր ուժեղությունը, բայց դա թուլություն նշան է»,- ասաց Զ. Մկրտչյանը։

No government agency has reacted to the demand of fallen servicemen’s relatives to release Gayane Hakobyan, the mother of soldier Zhora Martirosyan who was killed in the 2020 Artsakh war.
A first instance court in Yerevan sparked anti-government protests on Saturday when it approved the woman’s arrest for one month after she was charged with attempting to “kidnap” Prime Minister Nikol Pashinyan’s son, Ashot Pashinyan
Several dozen other relatives of soldiers killed in action announced a nonstop sit-in outside the Armenian government building on Saturday, demanding her release.
"There was not a single attempt to reach out to us to listen to our righteous demand," Zaven Mkrtchyan, the father of fallen sergeant Haykaz Mkrtchyan, told reporters during the protests on Monday.
He urged all to raise their voice against the woman’s “unjustified and disgraceful” arrest. The man also condemned the silence of intellectuals and scientists over it.
“Their silence is unacceptable. They inspired patriotism through their works. Their tolerance towards this injustice is inadmissible,” Mkrtchyan underscored.