Զոհվածի հայր. Մտավորականների, գիտնականների լռությունը տարակուսելի և անընդունելի է
Իշխանական որևէ մարմին որևէ կերպ չի արձագանքել Արցախյան երրորդ պատերազմում զոհված զինծառայողների հարազատների պահանջին՝ ազատ արձակել 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայող Ժորա Մատիրոսյանի մորը՝ Գայանե Հակոբյանին,  ով Աշոտ Փաշինյանի «առևանգման գործով» մեկ ամսով կալանավորվել է։ Ի նշան բողոքի՝ զոհված զինծառայողների հարազատները մայիսի 20-ից անժամկետ նստացույց են անում կառավարության դիմաց։
«Մեր արդար պահանջը նորից լսելու համար մեզ հետ կապ հաստատելու որևէ փորձ չի եղել»,- կառավարության դիմաց լրագրողներին ասաց  44-օրյա պատերազմում զոհված կրտսեր սերժանտ Հայկազ Մկրտչյանի հայրը՝ Զավեն Մկրտչյանը։
Նա նշեց, որ իրենք հնչեցնում են արդար պահանջ, ցանկանում են, որ հասարակության բոլոր շերտերը լսեն ու միանան իրենց պահանջին։
«Ես գտնում եմ, որ բոլորն են պարտք կոնկրետ Գայանեին, որ հիմա նա ցավերի,  տառապանքների մեջ է, իր  որդու կյանքը զոհաբերել է հանուն բոլորիս, ըստ այդմ՝ բոլորս ենք պարտք Գայանեին։ Հերոսի մայրն անհիմն կալանավորել  է, դա  սրբապղծություն է։ Բոլոր մարդիկ, այն մարդիկ, ովքեր իրենց մեջ թասիբ, նամուս ունեն, պետք է ոտքի կանգնեն, բոլորը բարձրաձայնեն»,- ասաց Զ.Մկրտչյանը։
Նա դիմեց մտավորականներին, գիտնականներին. «Նրանց լռությունը տարակուսելի է, անընդունելի է։ Իրենց ստեղծագործություններում ոգեշնչել են հայրենասիրություն։ Չեմ ընդունում իրենց հանդուրժողականությանն այս անարդարությանը»։
Նրանց լռության պատճառը, ըստ նրա, արժեհամակարգի փոփոխությունն է։
«Կալանավորելով Գայանեին՝ կալանավորվել է մեր արժեհամակարգը։ Եթե ինչ որ մի բան այս իշխանության դուրը չի գալիս, փորձում է վրեժխնդիր լինել, ցույց տալ իր ուժեղությունը, բայց դա թուլություն նշան է»,- ասաց Զ. Մկրտչյանը։

Отец погибшего военнослужащего: Молчание интеллигенции и ученых просто ужасает, это неприемлемо
Ни один государственный орган никак не отреагировал на требование родных погибших в ходе Третьей Арцахской войны военнослужащих, в частности, освободить мать погибшего военнослужащего Жоры Мартиросяна – Гаяне Акопян.
Напомним, 20 мая, после оглашения решения суда об аресте Гаяне Акопян – матери погибшего в ходе 44-дневной войны военнослужащего Жоры Мартиросяна, собравшиеся у суда общей юрисдикции Еревана (резиденция – в Шенгавите) родители погибших в Третьей Арцахской войне военных шествием направились к зданию правительства на площади Республики, которое оцеплено выстроившимися в несколько рядов полицейскими.
«Не было ни одной попытки связаться с нами, чтобы выслушать наше законное требование», – заявил в беседе с журналистами отец младшего сержанта Айказа Мкртчяна, погибшего в ходе 44-дневной войны, Завен Мкртчян.
З. Мкртчян отметил, что они выдвигают справедливое требование, хотят, чтобы все слои общества услышали и присоединились к их требованию.
«Полагаю, что все обязаны именно Гаяне, поскольку именно она сейчас испытывает страдания и боль, пожертвовав жизнью сына во имя всех нас, поэтому мы все обязаны Гаяне. Безосновательно арестована мать героя. Все люди, обладающие чувством чести, должны встать на путь борьбы», – отметил он.
Он обратился к представителям интеллигенции и ученым: «Их молчание неприемлемо. Они в своих произведениях приучали к патриотизму. Не приемлю их терпимости к этой несправедливости».
Причина их молчания, по его словам, изменение системы ценностей.
«Арестовав Гаяне, они арестовали нашу систему ценностей. Если что-то не нравится этим властям, пытаются отомстить, продемонстрировать свою силу, но это признак слабости», – отметил З. Мкртчян.