Խայտառակություն, դավաճանություն. Քաղաքացիները՝ Փաշինյանի հայտարարության մասին
Երեկ տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, ըստ որի՝ Արցախը ճանաչվում է Ադրբեջանի մաս, բուռն քննարկումներ է առաջացրել Հայաստանում և Արցախում։
Panorama.am-ը փոքրիկ հարցման միջոցով փորձել է հասկանալ քաղաքացիների կարծիքը ստեղծված իրավիճակի շուրջ։
«Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, այս տղաները իզուր չեն զոհվել։ Բայց ելք պետք է լինի ու իմ կարծիքով էն չի, որ ճանաչելով հարցը կլուծենք, հարցը չի լուծվի, հաջորդը լինելու է Հայաստանի Սյունիքը կամ այլ տարածքներ»,-պատասխանեց քաղաքացին։
Վերջինիս դիտարկմամբ Արցախի քաղաքական և հասարակական ուժերը շատ պասիվ են և սխալ, չեն պայքարում իրենց համար. «Պայքարն այդպես չի արվում։ Հայաստանի վրա հույսը դնելով, հարցը չի լուծվի։ Մեղադրողական մոտեցում է, բայց ոչինչ չանող»։

«Позор, предательство»: граждане – о заявлении Пашиняна
Озвученное на состоявшейся накануне, 22 мая, пресс-конференции заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что Арцах может быть признан частью Азербайджана, вызвало бурные обсуждения как в Армении, так и Арцахе.
Корреспондент Panorama.am провел небольшой опрос с целью выяснить мнение граждан в связи со сложившейся ситуацией.
«Арцах не может быть в составе Азербайджана, неужели наши парни погибли просто так? Но должен же быть выход, поскольку, на мой взгляд, признав это вопрос не решится, следующим пунктом станет Сюникская область Армении или другие территории», – ответил один из участников опроса.
По оценке последнего, политические и общественные силы Арцаха очень пассивны и не борются за себя: «Борьбу так не ведут. Положившись лишь на Армению вопрос не будет урегулирован».