«Ժողովուրդ». Նախաքննական մարմինը գնացել է ՀՀ վերաքննիչ դատարան և առգրավել դատարանի տարածքի բոլոր տեսախցիկները
09:08 25/05/2023
««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ վարչապետի որդու միջադեպի գործով նախաքննական մարմինը գնացել է ՀՀ վերաքննիչ դատարան և առգրավել դատարանի տարածքի բոլոր տեսախցիկները։
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որդու՝ Աշոտ Փաշինյանի հաղորդման հիմքով՝ Քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել՝ մարդուն առևանգելու հոդվածով։ Գործով կալանավորվել է 44-օրյա պատերազմի հերոս Ժորա Մարտիրոսյանի մայրը՝ Գայանե Հակոբյանը։ Վերջինս, ըստ լուրերի, քաղաքական իշխանության կողմից ճնշման է ենթարկվել և հրաժարվել է վարչապետի դեմ իր պայքարից, և դա է պատճառը, որ նա հրաժարվեց իր պաշտպաններից, իսկ «Որդիների կանչ» ՀԿ-Ն էլ դադարեցրեց նստացույցը Կառավարության դիմաց, որից հետո նրան ազատ կարձակեն։
«Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում Գայանե Հակոբյանի պաշտպան Հովսեփ Սարգսյանը հայտնեց, որ ճնշման մասին խոսք չի կարող լինել, այդ թվում՝ պայմանավորվածության, առաջիկայում իրենք՝ գործով ներգրավված նոր պաշտպանները, կանդրադառնան քրեական վարույթին»։

«Жоховурд»: Следственный орган по делу Ашота Пашиняна изъял все записи с камер видеонаблюдения, установленных на территории Апелляционного суда
12:11 25/05/2023
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что следственный орган изъял все записи с камер видеонаблюдения, установленных на территории Апелляционного суда и касающихся инцидента с участием сына премьер-министра Никола Пашиняна – Ашота Пашиняна.
Напомним, что на основании сообщения сына премьер-министра Никола Пашиняна – Ашота Пашиняна Следственный комитет возбуждил уголовное дело по статье «похищение человека». Мать погибшего военнослужащего Жоры Мартиросяна Гаяне Акопян арестована по обвинению в организации похищения Ашота Пашиняна. Согласно муссируемым сведениям, она подверглась давлению со стороны политических властей и отказалась от своей борьбы против премьер-министра. Именно в этом причина того, что Гаяне Акопян отказалась от своих адвокатов, а общественная организация «Зов сыновей» прекратила сидячую акцию протеста перед зданием правительства с требованием освободить Гаяне Акопян.
В беседе с изданием адвокат Гаяне Акопян Овсеп Саркисян сообщил, что о давлении не может быть речи, в том числе о договоренности, в ближайшее время новая команда защитников выступит по поводу уголовного производства.