Միհրան Պողոսյանը՝ մեծ չափաբաժին թմրամիջոցի հայտնաբերման լուրերի կապակցությամբ
ԴԱՀԿ նախկին ղեկավար Միհրան Պողոսյանը հայտարարություն է տարածել Հայաստանում մեծ չափաբաժին թմրամիջոցի հայտնաբերման վերաբերյալ շրջանառվող լուրերի կապակցությամբ․
«Սույն թվականի մայիսի 13-ին՝ տեղեկանալով ՀՀ տարածքում գտնվող բանանի պահեստում շուրջ 1 տոննա կասկածելի զանգվածի առկայության մասին, անմիջապես ձեռնամուխ եմ եղել համապատասխան քայլեր ձեռնարկելուն։
Մասնավորապես, զանգահարել եմ ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի ընդունարան, արդյունքի չհասնելով՝ քիչ անց ձայնայաին հաղորդագրություն եմ ուղարկել ԱԱԾ տնօրենի բջջային հեռախոսահամարին, որից հետո՝ կարճ ժամանակ անց, Արմեն Աբազյանը զանգահարել է ինձ։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում տեղեկացրել եմ նրան, որ բանանի ներմուծմամբ զբաղվող իմ մտերիմի ընկերության աշխատակիցները կոնտեյների մեջ՝ ակնկալվող բանանի փոխարեն, հայտանաբերել են խոշոր ծավալի անհայտ ծագման փոշենման զանգված։ Տեղեկացրել եմ նաև, որ ընկերության տնօրենը՝ փաստաբանական խմբի հետ միասին, ԱԱԾ շենքի դիմաց է և ցանկանում է հաղորդում տալ։
ԱԱԾ պետին խնդրել եմ ընդունել հաղորդումն ու արագ ընթացք տալ գործին։
Եվ այս պարագայում, խախտելով գաղտնիության և անձի պաշտպանության իրավունքը, ԱԱԾ-ն գործողություններ է իրականացնում այն մարդկանց նկատմամբ՝ ովքեր ահազանգել են դեպքի մասին։
Բոլորին հասկանալի է, որ մարդիկ, ովքեր ցուցաբերելով իրական քաղաքացիական գիտակցություն, պատկան մարմիններին տեղեկացրել են 1 տոննա կոկաինի առկայության և գտնվելու վայրի մասին, կարող են ունենալ անձնական անվտանգության խնդիրներ։
Ելնելով մի շարք գործոններից առայժմ ձեռնպահ կմնամ այլ մանրմասներ ներկայացնելուց՝ հորդորելով պատկան մարմիններին անտեղի մարդկանց չքաշքշել։
ՀՀ համապատասխան ծառայությունները հրաշալի տեղյակ են կատարվածի մասին, գիտեն եղելությունը ուստի և կոչ եմ անում այս գործի շրջանակներում բացառել «վհուկների որսն» ու բացահայտել ամբողջ իրականությունն ու իրական պատասխանատուներին»։

Мигран Погосян прокомментировал сведения об обнаружении большой партии кокаина в Армении
Бывший начальник Службы принудительного исполнения судебных актов (СПИСА) Мигран Погосян распространил заявление в связи с муссируемыми сведениями об обнаружении крупной партии наркотиков.
В частности, он отметил:
«13 мая с.г. узнав, что на складе бананов, расположенном на территории Республики Армения, была обнаружена подозрительная масса весом около 1 тонны, непосредственно начал предпринимать соответствующие шаги.
В частности, позвонил в приемную директора СНБ РА, но, не получив результата, отправил голосовое сообщение на мобильный номер директора СНБ, после чего мне позвонил Армен Абазян.
Во время телефонного разговора я сообщил ему, что сотрудники близкой мне компании, занимающейся импортом бананов, вместо ожидаемых бананов обнаружили в контейнере большое количество похожей на пыль массы неизвестного происхождения. Я также сообщил, что директор компании вместе с группой адвокатов находится перед зданием СНБ и срочно хочет сообщить о преступлении.
Попросил директора СНБ принять сообщение и срочно дать ход делу.
И в данном случае, нарушив право на тайну и защиту частной жизни, СНБ осуществляет действия в отношении тех людей, которые сообщили о преступлении.
Всем понятно, что люди, продемонстрировавшие реальную гражданскую осознанность, сообщили правомочным органам о наличии 1 тонны кокаина и месте нахождения, могут иметь теперь проблемы с личной безопасностью.
Исходя из ряда факторов сейчас воздержусь от представления других подробностей, призвав правомочные органы не беспокоить людей без повода.
Соответствующие службы РА прекрасно осведомлены о случившемся, знают правду, и посему я призываю исключить в рамках этого дела "охоту на ведьм" и найти реальных виновников».