Գայանե Հակոբյանի խցի հետ կապված խնդիր է եղել. Անահիտ Մանասյան
«Ես ինքս եմ այցելել և դրանից հետո Աբովյան ՔԿՀ-ին խնդրել եմ որպեսզի այցելության գնան և պահման պայմանների խնդիրներին լուծում տան»,-կառավարության նիստի դիմաց տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտնեց ՀՀ ՄԻՊ  Անահիս Մանասյանը՝ անդրադառնալով զոհված զինծառայողի մայր Գայանե Հակոբյանին կալանավորմանը:
Նա հայտնեց, որ Գայանե Հակոբյանի խցի հետ կապված խնդիր է եղել, որին լուծում են տվել և հավելեց, որ ՀՀ ՔԿՀ-ները չափանիշների հարցում ունեն կատարելագործման կարիք:
Անդրադառնալով Գայանե Հակոբյանի կալանքի վերաբերյալ բարդ և հասարակության համար դժվար ընկալելի տեքստով ՄԻՊ-ի տարածած հաղորդագրության փաստին՝ Մանասայնն ասաց, որ այն պետական մարմիններին է ուղղղված եղել, հանրային գործիչներին և պաշտոնատար անձանց:
«Վերլուծություններ անելիս և քննադատելիս ևս պետք է էթիկայի կանոնները լրջորեն պահպանել, հատկապես եթե խնդիրը մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերին է վերաբերում»,-ասաց ՀՀ ՄԻՊ-ը  և կրկին բացատրեց, որ դրանում հանրային պաշտոններ զբաղեցնոններին հորդորել էր չխախտել անմեղության կանխավարկածը, որ, հաշվի առնելով հարցի զգայունությունը և հանրային հետաքրքրությունը, իրավապահ մարմինները դրա վերբարեյլա հստակ հաղորդագրություն պետք է տարածի, որպեսզի հանրությունը պատկերացում կազմի գործից:
«Կալանքի հացին ինչու չեմ կարող խորը անդրադառնալ, քանի որ օրենքով դատարանների աշխատանքներին միջամտելու հստակ արգելք ունեմ»,-ասաց Մանասյանը և հայտարարեց, որ ինքն արդեն հորդորել է գործի վերանայման ժամանակ հաշվի առնել. որ կալանքը կարող է կիրառվել միայն բացառիկ պայմաններում:

ЗПЧ Армении: Возникли проблемы с камерой содержания Гаяне Акопян
«Лично посетила и после этого попросила сотрудников УИУ “Абовян” посетить её и решить проблему с условиями содержания Гаяне Акопян», – заявила в беседе с журналистами Защитник прав человека Армении Анаит Манасян, обратившись к вопросу ареста матери погибшего военнослужащего Гаяне Акопян.
Она сообщила, что возникли проблемы с камерой содержания Гаяне Акопян, которые уже решены и добавила, что УИУ РА нуждаются в модернизации по части стандартов.
Обратившись к сообщению ЗПЧ относительно ареста Гаяне Акопян, А. Манасян отметила, что данное сообщение было адресовано государственным органам, общественным деятелям и должностным лицам.
«При проведении анализа и критике следует строго соблюдать правила этики, особенно, если это касается вопросов защиты прав человека», – отметила ЗПЧ и вновь объяснила, что в сообщении содержался призыв к должностным лицам не нарушать презумпцию невиновности, что правоохранительные органы, учитывая чувствительность вопроса и общественный интерес, должны распространять четкие сообщения, чтобы у общества сложилось представление о деле.
«Почему не могу подробно обратиться к вопросу ареста, поскольку у меня по закону имеется четкий запрет вмешиваться в работу судов», – отметила А. Манасян и заявила, что она уже призвала во время пересмотра дела учесть, что арест может быть применен при исключительных обстоятельствах.