Քաղաքագետ.  Երկրորդ դեպքը, գործող կառավարությունը զիջում է մեր ազգային շահերը և ստանում դրսի խաղացողների օժանդակությունը
12:34 26/05/2023
Քաղաքագետ. Երկրորդ դեպքը, գործող կառավարությունը զիջում է մեր ազգային շահերը և ստանում դրսի խաղացողների օժանդակությունը
«Ցանկացած իշխանություն պետք է ունենա լեգիտիմություն, որն ունի երկու բաղադրիչ՝ արտաքին և ներքին:
Կամ իշխանությունն ունի իր ժողովրդի վստահությունն, որի վրա հենվելով իր հարաբերություններն է կառուցում արտաքին աշխարհի հետ, կամ իր ժողովրդի վստահությունը, իշխանությունը պահելու համար հենվում է արտաքին խաղացողների վրա ու նրանց օգնությամբ ճնշում իր ժողովրդին:
Երկրորդ տարբերակի դեպքում, արտաքին ուժերին իր ժողովրդի դեմ օգտագործելու համար, պետք է զիջումների գնա իր ազգային շահերի հաշվին:
Այսօր, Հայաստանում մենք ունենք երկրորդ դեպքը, գործող կառավարությունը զիջում է մեր ազգային շահերը և ստանում դրսի խաղացողների օժանդակությունը, իսկ դրա համար պետք է հանրությանը պառակտված պահի:
Պատահական չի, որ այս կառավարության քարոզօչների ողջ թեզերը կառուցված են արտաքին քաղաքականության վրա, թե ում ենք հովանավոր ընտրում և ում ինչ ենք զիջում»։

Степан Даниелян: Действующее правительство уступает наши национальные интересы и получает поддержку внешних акторов
13:16 26/05/2023
Любая власть должна обладать легитимностью, содержащей 2 компонента – внешний и внутренний, пишет политолог Степан Даниелян.
«Либо власть пользуется доверием своего народа, опираясь на которое строит свои отношения с внешним миром, либо для удержания своей власти опирается на внешних акторов и с их помощью угнетает свой народ.
При втором варианте для использования внешних сил против своего народа ей приходится идти на уступки – в ущерб своим национальным интересам.
Сегодня в Армении у нас второй случай, действующее правительство уступает наши национальные интересы и получает поддержку внешних акторов, и для этого она должна обеспечивать раскол общества.
Не случайно, что все тезисы пропагандистов этого правительства построены на внешней политике: кого мы выбираем в покровители и кому что уступаем», – отметил он.