Տիգրան Մանսուրյան. Ես չեմ տեսնում իրար բերող, ամբողջացնող ուժը, միտքը կամ ծրագիրը
«Ես այդ հարցին կպատասխանեի, եթե քիչ թե շատ ներկայություն ունենայի, իմ շփումները նվազագույնի են, իմ տարիքն է այդպիսին»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը՝ պատասխանելով Panorama.am-ի հարցին, որ այսօր շատերն են մեղադրում մտավորականությանը, որ երկրի համար ծանր պահերին նրանք լուռ են, ինչպե՞ս պետք է մտավորականներն իրենց բողոքը հայտնեն ստեղծված իրավիճակում, եթե, իհարկե, ունեն բողոք։
Մաեստրոն իր խոսքում ասաց. «Ես առհասարակ լսում եմ տարբեր մարդկանց, չեմ տեսնում այն իրար բերող, ամբողջացնող ուժը կամ միտքը կամ ծրագիրը, որ հավաքող լիներ, ոչ թե նորից առանձին ձայների տարածք։ Բոլորի պարագայում է այդպես՝ մտավորական կամ ոչ մտավորական, և սա երևում է լուրջ հիմքեր ունի մեզանում և պետք է շարունակվի»։
Պատասխանելով մեկ այլ հարցի, թե 30 տարի անց Հայաստանն ինչպե՞ս է տեսնում, Տիգրան Մանսուրյանն ասաց. «Այն իրականությունը, որ ստեղծեց Չարենցի «Երկիր Նաիրին», այդ իրականությունը պատմական մի հսկա տարածք է և ի վերջո մի տեսակ շարունակվում է։ Չարենց, «Երկիր Նաիրի»»։

Тигран Мансурян: Не вижу объединяющей в целую картину силы, мысли или программы
«Я бы ответил на этот вопрос, если бы активно общался, мои контакты сведены к минимуму в силу возраста», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am композитор Тигран Мансурян, отвечая на вопрос, что многие сегодня обвиняют интеллигенцию в том, что многие деятели культуры молчат в столь тяжелый момент для страны, как они должны выразить свою жалобу в сложившейся ситуации.
Маэстро в своей речи отметил: «В целом я всегда слушаю различных людей, и не вижу объединяющей в целую картину силы, мысли или программы, которая бы действительно объединяла, а не выделяла лишь отдельно взятые голоса».
На вопрос, каким он видит будущее Армении спустя 30 лет, Тигран Мансурян ответил: «Реальность, созданная Чаренцем в “Стране Наири”, эта реальность представляет собой огромную историческую территорию и в итоге она как бы продолжается».