Խաղաղության պայմանագիրը հնարավոր է ստորագրվի հունիսի 1-ին Քիշնևում
«Քիշնևում հունիսի 1-ին մենք հույս ունենք վերջապես կնքել խաղաղության պայմանագիրը»,-«Ռոյթերզ» գործակալության փոանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպան Լեյլա Աբդուլաևան։
Նա ընդգծել է, պահը պատմական է, այն բաց թողնել չի կարելի։
Սպասվում է, որ հաջորդ հինգշաբթի Մոլդովայում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի (EPC) գագաթնաժողովին կմասնակցեն 47 պետությունների, կառավարությունների և ԵՄ կառույցների ղեկավարներ:
Ըստ աղբյուրի, նախատեսված Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի բարձր մակարդակի բանակցություններ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 3-ին «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն ԱԺ-ում Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվեց՝  հնարավո՞ր է Վաշինգտոնում քննարկված փաստաթղթի հիման վրա հունիսի 1-ին Քիշնևում Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագիր ստորագրվի՝ Պրահայում անցկացված հանդիպման ձևաչափով:
Ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց. «Եթե այդպես լինի, ես շատ ուրախ կլինեմ: Դա ոչ թե վատ, այլ լավ նորություն է: Քանի որ հիմա բանակցություններ են ընթանում, իմ արած որևէ դրական կամ բացասական մեկնաբանություն ազդելու է դրանց ընթացքի վրա: Վաշինգտոն մեկնած պաշտոնյաներին ասել եմ՝ ազատ բանակցեք ու մեր՝ հրապարակային արտահայտած կարծիքների շրջանակում: Շեշտել եմ՝ իմացեք՝ ձեր բանակցած փաստաթուղթն Ադրբեջանի հետ ես եմ ստորագրելու»:

Azerbaijan and Armenia could sign a peace settlement in their decades-old conflict over the territory of Nagorno-Karabakh when their leaders meet at a European summit next week, Reuters reported on Friday, citing Baku's envoy to France.
Up to 47 heads of state, government and EU institutions are expected to attend the summit of the European Political Community (EPC) in Moldova next Thursday, which brings together EU member states and 17 other European countries.
On the sidelines, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azeri President Ilham Aliyev are due to hold high-level talks with French President Emmanuel Macron and German Chancellor Olaf Scholz, diplomatic sources said.
"On June 1 in Chisinau we hope that finally a peace treaty can be signed," Leyla Abdoullayeva told a small group of reporters in Paris.
"It's a historic moment and a momentum that can't be missed," she said.
The two leaders met on Thursday in Russia, traditionally the main power broker between the two countries on the southwest edge of the former Soviet Union which have fought two major wars in the last three decades.
But there was no accord at the meeting beyond agreeing to new trilateral talks between officials from the three countries next week.
Earlier in May, Pashinyan confirmed that there was a specific document on the table in Washington where the Armenian and Azerbaijani foreign minister held marathon talks.
Speaking in the parliament, he refused to go into details, arguing that “any positive or negative interpretation will affect the negotiations.”
“I said, remember, it is I who will be signing the document around which you are negotiating. So, negotiate freely, within the framework of our political course and our publicly expressed opinions,” Pashinyan said.