Պետքարտուղարությունը՝ Մոսկվայի եռակողմ հանդիպման մասին. Աջակցում ենք բանակցությունների շարունակմանը
Մոսկվայում ԼՂ խնդրի վերաբերյալ բանակցություններին, ինչպես նկատեցիք, չենք մասնակցել, սակայն շարունակում ենք դա մեզ համար առաջնահերթություն համարել։ Լրագրողների հետ ճապեզրույցում հայտարարել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը՝ մեկնաբանելով երեկ ուշ երեկոյան ՌԴ մայաքաղաքում տեղի ունեցած Ռուսաստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի առաջնորդների հանդիպումը։
Մ. Միլլերը հիշեցրել է՝ մի քանի շաբաթ առաջ Վաշինգտոնում երկու կողմերի բանակացությունների, ապա Բրյուսելում դրանց շարունակության մասին։
«Մենք աջակցում ենք բանակցությունների շարունակմանը։ Մենք հավատում ենք, որ համաձայնության հասնելու ճանապարհին են։ Շարունակում ենք ճնշում գործադրել երկու կողմերի վրա, որեսզի համատեղ աշխատեն՝ համաձայնության հասնելու այն հարցերի շուրջ, որոնք մնում են չհամաձայնեցված»,-ասել է նա։
Հարցին, հնարավո՞ր է, որ պետքարտուղարությունը կողմերի հետ նոր հանդիպումներ ունենա, Մեթյու Միլլերը նշել է.
«Պետքարտուղարը նրանց հետ հանդիպել է մի քանի շաբաթ առաջ: Նա կշարունակի ներառված մնալ գործընթացում։ Բայց ես հետագա հանդիպումների վերաբերյալ ասելիք չունեմ»։
Հիշեցնենք, երեկ ուշ երեկոյան Կրեմլում տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը:
Քննարկվել են տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանքները շարունակել մեկ շաբաթից՝ երեք երկրների փոխվարչապետների հանդիպման շրջանակում:

Negotiations between Armenia and Azerbaijan continue to be a priority for the United States, U.S. State Department spokesperson Matthew Miller told a press briefing on Thursday, commenting on fresh talks between the Armenian and Azerbaijani leaders in Moscow.
“As you know, the Secretary welcomed the two sides here in Washington several weeks ago. We understand that talks continued after that in Brussels, and we support the talks continuing. As we’ve said, we believe that an agreement is in reach, and we continue to press the two parties to work together to reach an agreement on the issues that remain outstanding,” Miller said.
Asked whether U.S. Secretary of State Antony Blinken plans to hold new meetings with the sides in the near future, the spokesman said: "The Secretary did just meet with them several weeks ago. He will continue to stay engaged. But I don’t have any further meetings or announcements to make."
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Russian President Vladimir Putin and Azerbaijani President Ilham Aliyev held a meeting in the Kremlin late on Thursday.
“Issues related to the unblocking of regional transport and economic infrastructures were discussed,” the Armenian government said in its readout of the meeting.
“An agreement was reached to continue the work after a week, within the framework of the meeting of the deputy prime ministers of the three countries,” reads the statement.