Հայաստանում անմարդաբնակ տարածքներ էլ չկան՝ մոդուլային միջուկային ռեակտորներ կառուցելու համար․ Փորձագետ
Նիկոլ Փաշինյանը օրերս ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց, որ ունեն Հայաստանի միջուկային կարողությունները զարգացնելու ծրագիր և պատրասվում են քննարկումներ սկսել մի շարք երկրների հետ՝ մեր երկրում մոդուլային միջուկային ռեակտորներ կառուցելու հնարավորության շուրջ։
«Ցավոք, գործող ատոմակայանն ունի մի վերջնաժամկետ, որից հետո այն չենք կարող շահագործել։ Եվ հիմա մենք մի քանի գործընկերների հետ շատ ակտիվ բանակցում ենք նոր ատոմակայան կառուցելու հարցում։ Այդ բանակցությունները վարվում են ՌԴ հետ, ԱՄՆ հետ, նաև երրորդ երկրների հետ։ Եվ մենք հիմա դիտարկում ենք, թե այդ տարբերակներից որն է տնտեսապես մեզ ավելի շահավետ»,- ասել է Փաշինյանը։
Սակայն էներգետիկ ոլորտի փորձագետներն այլ կարծիք ունեն՝ մեր երկրում մոդուլային ատոմակայանների կառուցման մասին։
«Գիտականորեն էներգետիկ տեսակետից կարող եմ ասել, որ հիմարություն է։ Նման առաջարկ եղավ նաև , երբ ԶՊՄԿ-ի տարածքում ցանկանում էին ռուսական նման բլոկ կառուցել։ Ես դիմեցի վարչապետին և հասկացան, որ այդպիսի բլոկ Ռուսաստանը ցամաքում դնելու իրավունք չունի։ Այդ իրավունքը նա կունենա 2031-32թթ․-ին, երբ իրենց մոտ՝ Սիբիրում կլինի նույնանման բլոկ , կունենա 3 տարվա դրական աշխատանքի փորձ, որից հետո «Ռոսատոմ»-ը և «ՄԱԳԱՏԷ»-ն թույլ կտան նրան երրորդ երկրում կառուցելու։ Այսինքն՝ ռուսական նման բլոկ մեզ մոտ կառուցելու հնարավորություն կարող է լինել միայն 2032թ․-ից հետո։ Նույնը վերաբերում է ԱՄՆ-ին, որը ևս ցամաքում չունի չդրված նման բլոկ։ Երբ նա կիրականացնի, մինչև 2030թ․-ը նոր իրավունք կունենա մեզ մոտ իրականացնելու։ Ուրեմն՝ մենք մինչև 2030թ․-ն այդ մասին խոսելը կամ մտածելը, կնշանակի իզուր ժամանակ կորցնել»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց էներգետիկ փորձագետ Էդվարդ Արզումանյանը։
Մասնագետը համոզված է, որ մոդուլային ռեակտորները չեն կարող այլընտրանք լինել ՀԱԷԿ-ին։
«Դրանք չեն կարող այլընտրանք լինեն ատոմակայանին, որովետև դեռ 2032 թ․-ին նոր պարզ կլինի ՝ լավ են աշխատում, թե՝ վատ։ Բացի այդ, ռուսները դեռ կառուցում են Սիբիրի հյուսիսային հատվածում, որտեղ անմարդաբնակ տարածք է։ Այսինքն՝ երրորդ երկրում կառուցելու փորձ ո′չ Ռուսաստանը, ո′չ էլ ԱՄՆ ունեն, երբ այդ փորձն ու իրավունքը կունենան, 2032թ․-ից շուտ չի լինի»,- ավելացրեց փորձագետը։
Արզումանյանի խոսքով՝ Հայաստանում նույնիսկ նման անմարդաբնակ տարածքներ էլ չկան, որպեսզի դիտարկվեն դրանց կառուցման հնարավորությունը։

Эксперт: В Армении нет незаселенных территорий для строительства модульных ядерных реакторов
Премьер-министр РА Никол Пашинян на днях в ходе правительственного часа в Национальном Собрании заявил, что имеется программа по развитию ядерных возможностей Армении и правительство готовится начать переговоры с рядом стран вокруг возможности строительства в РА модельных ядерных реакторов.
«К сожалению, у действующей АЭС есть срок, после которого мы не можем ее эксплуатировать. Сейчас мы очень активно ведем переговоры с рядом партнеров по вопросу строительства АЭС. Эти переговоры ведутся как с Россией и США, так и с третьими странами. Сейчас рассматриваем, какой из этих вариантов экономически выгоднее», – отметил Пашинян.
Однако у специалистов энергетического сектора иное мнение относительно строительства модульных АЭС в РА.
«С научно-энергетической точки зрения могу сказать, что это глупость. Подобное предложение поступило также, когда на территории ЗМКК хотели построить подобный российский блок. Я обратился к премьер-министру, после чего стало известно, что у России нет права на строительство подобного блока на суше. Такое право у неё появится в 2031-2032 гг., когда у них в Сибири появится аналогичный блок с трехлетним положительным опытом работы, после чего "Росатом" и "МАГАТЭ" разрешат построить его в третьей стране. Иными словами, возможность построить такой российский блок может появиться только после 2032 года. То же самое касается и США, у которых тоже нет такого блока на суше. Когда он его реализует, у них появится право построить блок у нас до 2030 года. Поэтому разговоры или мысли на этот счет являются пустой тратой времени», – заявил в интервью Panorama.am эксперт в области энергетики Эдвард Арзуманян.
Эксперт убежден, что модульные реакторы не могут быть альтернативой АЭС.
«Они не могут стать альтернативой атомным станциям, поскольку только в 2032 году станет ясно, работают ли они хорошо, или плохо. Кроме этого, российская сторона ещё строит их в северной части, на незаселенных территориях. Иными словами, ни у России, ни у США нет опыта строительства такого блока на территории третьей страны, и раньше 2032 года не будет», – добавил эксперт.
По словам Арзуманяна, в Армении нет даже таких незаселенных территорий, чтобы рассматривать возможность их строительства.