«Ժողովուրդ». Վահագն Խաչատուրյանը ներկայանում է այնպես, կարծես Հայաստանին պատերազմն է ձեռնտու, այլ ոչ թե խաղաղությունը
«Առանձնապես որևէ կարևոր գործով չզբաղված, ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Վահագն Խաչատուրյանը, որի ղեկավարած կառույցի վրա տարեկան 2-3 մլրդ գումար է ծախսվում (աշխատավարձ, վարորդ, աշխատակիցներ, ճամփորդություններ), հիմա էլ որոշել է Հայաստանին ագրեսոր դարձնել: Մասնավորապես, Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Կատարի հայ համայնքի հետ և բավականին տարօրինակ հայտարարությամբ հանդես եկել։
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ…, հենց այդ պատերազմը, որը կանխատեսելի էր դեռևս 1990-91 թվականներին, երբ մենք սկսեցինք մեր խնդիրներն Ադրբեջանի հետ լուծել պատերազմի միջոցով, տեսանելի էր, որ այդպիսի մի իրավիճակ լինելու էր, բայց մենք չէինք ցանկանում առերեսվել այդ խնդրի հետ։ Ավելի հեշտ էր հանրությանը ներկայացնել, որ մենք հաղթել ենք 1994 թվականի պատերազմի ժամանակ, մայիսին կնքել էինք (չասեմ՝ խաղաղության, քանի որ դա խաղաղության չէր) պատերազմը դադարեցնելու մասին համաձայնագիր»:
Ինչպես ֆիքսեցինք, Վահագն Խաչատուրյանը ներկայանում է այնպես, կարծես Հայաստանին պատերազմն է ձեռնտու, այլ ոչ թե խաղաղությունը: Եվ սա նաև այսօրվա իշխանությունների վարած քաղաքականությանն ու հայտարարություններին հակադրվող են, քանի որ հենց Նիկոլ Փաշինյանն է խոսել խաղաղության դարաշրջան բացելու, Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունները լավացնելու մասին: Ստացվում է՝ ըստ Խաչատուրյանի՝ Հայաստանն է պատերազմ սկսողը եղել և ձգտել է այդպես կարգավորել հարցերը, այլ ոչ թե բանակցությունների միջոցով: Իրականում Ադրբեջանը սկսեց ագրեսիան, և դա վաղուց հատատված իրողություն է»։

«Жоховурд»: Ваагн Хачатурян решил превратить Армению в агрессора
Газета «Жоховурд» пишет, что не занимающийся никаким важным делом, занимающий пост президента Армении Ваагн Хачатурян, на структуру которого ежегодно тратится 2-3 миллиарда (зарплата, водитель, сотрудники, путешествия), теперь решил превратить Армению в агрессора.
В частности, Ваагн Хачатурян встретился с армянской общиной Катара и выступил с довольно странным заявлением:
«То, что произошло во время 44-дневной войны 2020 года... именно та война, которая была предсказуема еще в 1990-91 годах, когда мы начали решать наши проблемы с Азербайджаном путем войны, было видно, что подобная ситуация произойдет, но мы не хотели сталкиваться с этой проблемой. Легче было представить публике, что мы одержали победу в войне 1994 года, подписали в мае соглашение (не скажу о мире, потому что это был не мир) о прекращении войны».
Как мы зафиксировали, Ваагн Хачатурян преподносит это так, будто Армению устраивает война, а не мир. И это противоречит также политике и заявлениям сегодняшних властей, поскольку именно Никол Пашинян говорил об открытии эпохи мира, улучшении отношений с Азербайджаном и Турцией. То есть, по словам Хачатуряна, получается, что Армения была начавшей войну и стремилась решить вопросы именно таким образом, а не путем переговоров. В действительности Азербайджан начал агрессию и это давно подтвержденная реальность», - пишет газета.