Մոսկվան ակնկալում է Անկարայի հետ փոխշահավետ համագործակցության հետագա կատարելագործում: Այս մասին «Ռիա Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ Եվրոպայի չորրորդ դեպարտամենտի տնօրեն Յուրի Փիլիպսոնը Թուրքիայի նախագահի ընտրությունների երկրորդ փուլի նախօրեին:
«Թուրքիան մեծ տերություն է, տարածաշրջանային ազդեցիկ խաղացող, այս երկիրը վերջին տարիներին անկախ գիծ է վարում հարցերի մեծ մասում ՝ նախևառաջ սեփական ազգային շահերն ապահովելու նպատակով։ Նման սկզբունքային մոտեցումն, ինչպես արդեն նշվել է, նպաստում է երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը ։ Անշուշտ, ակնկալում ենք դրա հետագա կատարելագործում», - ասել է նա։
Նա նաև նշել է, որ ռուս-թուրքական համագործակցությունը վերջին տարիներին դինամիկ զարգացել է, 2022 թվականին ապրանքաշրջանառության ծավալը կազմել է ավելի քան 62 մլրդ դոլար։
«Աշխարհում ոչ բոլորին է դուր գալիս նման արդյունավետ փոխգործակցությունը, Արևմուտքում շատերը, չկարողանալով կրկնել մեր հաջողությունները, ընտրում են ոչնչացնել այն, ինչ կառուցել են ուրիշները: Ամենայն հավանականությամբ, ռուս-թուրքական հարաբերությունների հետ կապված նման ապակառուցողական գիծը կշարունակվի։ Սակայն վստահ եմ, որ մեզ թուրք գործընկերների հետ կհաջողվի դիմակայել թշնամական ուժերի դիվերսիոն փորձերին», - ընդգծել է դիվանագետը։

Россия рассчитывает на дальнейшее совершенствование взаимовыгодного сотрудничества с Турцией
Москва рассчитывает на дальнейшее совершенствование взаимовыгодного сотрудничества с Анкарой, заявил в интервью РИА Новости директор четвертого европейского департамента МИД России Юрий Пилипсон накануне второго тура выборов президента Турции.
«Турция является крупной державой, влиятельным региональным игроком. Эта страна в последние годы по большинству вопросов проводит независимую линию в целях обеспечения прежде всего собственных национальных интересов. Такой принципиальный подход, как уже отмечалось, способствует развитию взаимовыгодного двустороннего сотрудничества. Безусловно, рассчитываем на его дальнейшее совершенствование», – сказал он.
Российско-турецкое сотрудничество в последние годы развивалось особенно динамично, объем товарооборота за 2022 год составил свыше 62 миллиарда долларов, указал Пилипсон.
«Не всем в мире по душе такое эффективное взаимодействие. Многие на Западе, будучи не в силах повторить наши успехи, делают выбор в пользу разрушения того, что построили другие. Судя по всему, подобная деструктивная линия в отношении российско-турецких связей будет продолжена. Однако уверен, что нам с турецкими коллегами удастся противостоять подрывным потугам враждебных сил», – подчеркнул дипломат.
Президент Турции Тайип Эрдоган набрал в первом туре президентских выборов 49,52% голосов, его соперник от семи партий оппозиции Кемаль Кылычдароглу - 44,88%. Второй тур назначен на 28 мая. Для победы кандидату необходимо набрать простое большинство голосов.