Միայն այս տարվա 3 ամիսների ընթացքում ՀՀ-ի 22 հազար քաղաքացի ստացել է ՌԴ քաղաքացիություն. Տիմոֆեյ Բորդաչև
«Խոսելով հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին, պետք է օգտագործեմ «հիբրիդային», «միախառնված», «կոմպլեքսային» ձևակերպումը: ՌԴ-ին շրջապատող պետությունների տարածության վրա հենց Հայաստանի հետ են կապում առավել բարդ, բազմամակարդակ և ոչ գծային հարաբերություններ»,- «Հայաստան-Ռուսաստան ռազմաքաղաքական դաշինքի մարտահրավերներն ու հեռնանկարները» խորագրով քննարկման ժամանակ հայտարարեց քաղաքական գիտությունների դոկտոր, «Վալդայ» միջազգային երկխոսության կենտրոնի քաղաքական տնօրեն Տիմոֆեյ Բորդաչևը:
Բանախոսը այդ կապերից առանձնացրեց Ռուսաստանում ապրող ավելի քան 2 միլիոն հայերի գործոնը:
«Միայն այս տարվա 3 ամիսների ընթացքում ՀՀ-ի 22 հազար քաղաքացի ստացել է ՌԴ քաղաքացիություն, որը երկրոդ ցուցանիշն է»,-ասաց Բորդաչևը և հավելեց . «Հիբրիդայնությունը ստեղծում է նաև մեր պետությունների արտաքին քաղաքականությունները, որոնք լիովին ինքնուրույն են և ուղղված են սեփական ազգային արատքաին քաղաքական խնդիրենրի լուծմանը՝ գոյատևելուն և զարգանալուն»:
Նա նկատեց, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունում բազմավեկտորությունը միշտ էլ եղել է բոլոր ժամանակներում իսկ Ռուսաստանը միայն վերջին ժամանակահատվածում է ակտիվացրել իր նման արտաքին քաղաքականությունը և հիշեցրեց, որ դրա շրջանակներում ՌԴ-ն Ֆինանսավորում է Իրանից Ադրբեջանի Աստարա երկաթգծի համաֆինանսավորումը՝ Հյուսի-Հարավ միջանցքի համատեքստում:
Բացատրելով «հիբրիդային» եզրույթը՝ Տիմոֆեյ Բորդաչևն ասաց. «Հիբրիդությունը դրսևորվում է մեր ֆանտաստիկ շատ կապերով և ինքնուրույնությամբ՝ սեփական արտաքին, պաշտպանության քաղաքականության վարելու առումով և վերջին հաշվով մեր գործողությունների համար ինքներս պատասխանատվություն կրելով»:

Тимофей Бородачёв: За первые 3 месяца 2023 года 22 тысячи граждан Армении получили гражданство РФ
«Говоря об армяно-российских отношениях должен употребить такие термины, как “гибридный”, “комплексный”, “смешанный”. На территории окружающих Россию государств самые сложные, многоуровневые и нелинейные отношения связаны с Арменией», – заявил в ходе обсуждения на тему «Вызовы и перспективы военно-политического союза Армения-Россия» д.полит.н., программный директор Международного дискуссионного клуба «Валдай» Тимофей Бордачёв.
Спикер в связи с этим подчеркнул то обстоятельство, что на территории России проживает свыше 2 млн армян.
«Только за последние 3 месяца этого года, 22 тысячи граждан РА получили гражданство РФ, что является вторым показателем», – отметил Бордачёв и добавил: «Гибридность – это внешняя политика наших государств, которая является полностью самостоятельной и направленной на реализацию собственных национальных политических задач, на цели выживания и развития».
Он отметил, что во внешней политике Армении всегда присутствовала многовекторность во все времена, то же самое можно сказать и про Россию.
«В последние несколько лет Россия стремится развивать отношения со всеми государствами, так, где это помогает нам сократить негативные последствия той экономической войны, которую нам объявил Запад», – подчеркнул он.
Объяснив термин «гибридный», Тимофей Бордачёв отметил: «Гибридность проявляется нашими фантастическими связями и самостоятельностью, с точки зрения проведения нашей собственной внешней и оборонной политики и, в конечном итоге, ответственности за наши собственные действия».