Արցախի Հանրապետության նախկին պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը գրել է.
«Մայիսի 28-ին մենք տոնում ենք Առաջին հանրապետության ծնունդը` 105-ամյակը: Բայց այս օրը նաև մեր անցած ուղին, մեր կրած դժվարությունները, դրանք հաղթահարելու ձևերը տեսնելու ու վերարժևորելու մասին են: Մենք պետություն կառուցեցինք մայիսյան հերոսամարտերի շնորհիվ: Կռվեցինք քանակով, ուժերով, զենքով բազմիցս մեզ գերազանցող թշնամու դեմ: Կռվեցինք ու կերտեցինք մեր պետությունը: Կռվեցինք, որովհետև չկռվելը լինելու էր կործանարար: Կռվեցինք՝ մի կողմ դնելով մեր տարաձայնությունները, հակասությունները ու համախմբվելով պետություն ունենալու գաղափարի շուրջ: Հենց այդ պատճառով եմ ես հաճախ կրկնում, որ այսօրվա իրավիճակը դա Սարդարապատ է՝ կամ մենք ուժ ենք գտնում միասին պայքարելու, կամ հետևանքները լինում են աղետալի բոլորիս համար:
Մենք Առաջին հանրապետությունը կերտողների ժառանգներն ենք: Մենք նաև 35 տարի առաջ Արցախի համար ոտքի կանգնած և պայքարի դուրս եկած շարժման մասնակիցների ժառանգներն ենք:
Ինչպես 105 տարի առաջ և ինչպես 35 տարի առաջ, մենք պետք է պաշտպանենք մեզ, և պետք է կարողանանք պաշտպանվել ոչ միայն սահմաններին, այլև դիվանագիտական ասպարեզում: Մենք խուսափում ենք իրավիճակի գնահատումից, խուսափում են լսել սթափ գնահակատաններ: Մեզ պակասում են խելացի առաջնորդներ, որոնք բանակցություններում կկարողանան ոչ թե լիովին տրվել վերջնագրերի, այլ ապահովել ընդունելի պայմաններ կամ լուծումներ, որոնց հիմքում ընկած կլինեն մեր պետության ու ժողովրդի կենսական շահերը:
Այս օրը նաև պետության ու պետականության գնահատման օր է: Պետական շահը պետք է վեր լինի անձանց, կուսակցությունների, տարբեր թիմերի այսօրեական շահերից: Մենք պետք է սովորենք ժամանակին նայել 20, 50, 100 տարվա կտրվածքով ու գործել ուժեղ պետություն կառուցելու տրամաբանությամբ:
Ուղերձս կամփոփեմ Նժդեհի խոսքերով. «Միթե՞ հնարավոր է խոսքով սպառել Մայիս 28-ի բովանդակ տարողությունը: Ո’չ, ո’չ, դա ոչ ոք չի հաջողի: Այդ նվիրական թվականը կխորհրդանշի հայրենիքն ու իր անկախությունը, հայրենիքը, որ Աստծու պես ավելի սրտի, քան ուղեղի մեջ կապրի...»»։

Рубен Варданян: Нам не хватает умных лидеров
Бывший государственный министр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Рубен Варданян (Ruben Vardanyan) пишет:
«28 мая мы празднуем 105-летие Первой Республики. Но этот день дает нам возможность увидеть и переосмыслить пройденный нами путь, пережитые трудности и пути их преодоления. Мы построили государство благодаря героическим майским сражениям. Мы дали отпор врагу, многократно превосходившему нас числом, силой и вооружением. Мы выстояли в том бою и построили собственное государство. Мы сражались, потому что иначе последствия были бы катастрофические. Мы сражались, отложив в сторону разногласия и противоречия, объединившись вокруг идеи иметь собственное государство. Именно поэтому я часто повторяю, что сегодняшняя ситуация — это Сардарапат. Либо мы найдем в себе силы бороться сообща, либо последствия будут катастрофичны для всех нас.
Мы — потомки основателей Первой Республики. Мы — потомки участников движения за независимость Арцаха, которые 35 лет назад встали на его защиту и боролись за него.
Как и 105 лет назад, и 35 лет назад мы должны защитить себя, должны не только охранять и защищать границы, но и уметь отстаивать свои права на дипломатической арене. Мы избегаем оценки ситуации, избегаем выслушивать трезвые мнения. Нам не хватает осознания всей серьезности ситуации и правильной оценки. Нам не хватает умных лидеров, которые не будут поддаваться ультиматумам, а будут на переговорах предлагать приемлемые условия и решения, отвечающие жизненным интересам нашего государства и народа.
Этот день также является днем признания места государства и государственности.
Государственный интерес должен быть выше личных интересов, сиюминутных интересов политических партий и различных объединений. Мы должны научиться рассматривать временные отрезки длиною в 20, 50, 100 лет и действовать в соответствии с логикой построения сильного государства.
Хочу завершить свое обращение словами великого Нжде: "Неужели возможно словами выразить содержание дня 28 мая? Нет, нет и нет! Это никому не удастся. Эта священная дата будет символом Родины и ее независимости — Родины, которая подобно Богу живет скорее в сердцах, чем в головах…"».