Փաստաբան. Տիկին Գայանեի գործով քննությունը տևել է շատ քիչ, այն ուղարկվել է դատարան
Աշոտ Փաշինյանին առևանգելու գործը, որի շրջանակում կալանավորված Է զոհված զինծառայող Ժորա Մարտիրոսյանի մայրը՝ Գայանե Հակոբյանը, ուրբաթ օրն ուղարկվել է դատախազին։
«Մեր ունեցած տեղեկություններով, այսօր գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Երևան քաղաքաի ընդհանուր իավասության քրեական դատարան։ Թե ով է դատավորը պաշտպանության կողմին հայտնի չի, կարծում եմ՝ նաև մեղադրանքի կողմին հայտնի չի»,-լրագրողների հետ ընթացող ասուլիսում հայտնեց փաստաբան Հովսեփ Սարգսյանը։
Նա նշեց՝ նախաքննությունը տևել է շատ կարճ, դեպքը տեղի է ունեցել մայիսի 17-ին, նախաքննության ավարտի մասին հայտարարվել է մայիսի 25-ին։
«Գործի նյութերը տրամադրվել են պաշտպանական կողմին, գործն այլևս դատարսնի տիրույթում է»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով տիկին Գայանեի նախկին փաստաբանների տարածած այն հայտարարությանը, թե իրավական գործիքկազամը սպառված է, Հ. Սարգսյանն ասաց՝ իրենք շարունակում են աշխատել, գտնում են՝ իրավական գործիքակազմը դեռ սպառված չէ։

The criminal case against Gayane Hakobyan, the mother of fallen soldier Zhora Martirosyan, has been sent to a Yerevan court, her lawyers said on Monday.
The Shengavit District Court of General Jurisdiction in Yerevan approved the woman’s pre-trial detention for one month on 20 May after she was charged with attempting to “kidnap” Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s son, Ashot Pashinyan. The decision sparked anti-government protests in the Armenian capital.
"According to our knowledge, the case has today been sent to the Yerevan Criminal Court of General Jurisdiction,” lawyer Hovsep Sargsyan told reporters, adding the presiding judge has not yet been named.
He noted that the preliminary probe into the case lasted only a few days, completing on May 25.
"The case materials have been provided to the defense. The court has now taken over the case" the lawyer said.