Փաստաբան. Տիկին Գայանեի գործով քննությունը տևել է շատ քիչ, այն ուղարկվել է դատարան
Աշոտ Փաշինյանին առևանգելու գործը, որի շրջանակում կալանավորված Է զոհված զինծառայող Ժորա Մարտիրոսյանի մայրը՝ Գայանե Հակոբյանը, ուրբաթ օրն ուղարկվել է դատախազին։
«Մեր ունեցած տեղեկություններով, այսօր գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Երևան քաղաքաի ընդհանուր իավասության քրեական դատարան։ Թե ով է դատավորը պաշտպանության կողմին հայտնի չի, կարծում եմ՝ նաև մեղադրանքի կողմին հայտնի չի»,-լրագրողների հետ ընթացող ասուլիսում հայտնեց փաստաբան Հովսեփ Սարգսյանը։
Նա նշեց՝ նախաքննությունը տևել է շատ կարճ, դեպքը տեղի է ունեցել մայիսի 17-ին, նախաքննության ավարտի մասին հայտարարվել է մայիսի 25-ին։
«Գործի նյութերը տրամադրվել են պաշտպանական կողմին, գործն այլևս դատարսնի տիրույթում է»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով տիկին Գայանեի նախկին փաստաբանների տարածած այն հայտարարությանը, թե իրավական գործիքկազամը սպառված է, Հ. Սարգսյանն ասաց՝ իրենք շարունակում են աշխատել, գտնում են՝ իրավական գործիքակազմը դեռ սպառված չէ։

Адвокат: Следствие по делу Гаяне Акопян длилось недолго, после чего было направлено в суд
Дело о «похищении» Ашота Пашиняна, в рамках которого арестована мать погибшего военнослужащего Жоры Мартиросяна – Гаяне Акопян, в пятницу было направлено прокурору.
«По имеющимся у нас сведениям, сегодня дело с обвинительным заключением будет направлено в суд общей юрисдикции города Ереван. Пока стороне защиты неизвестно имя судьи. Полагаю, имя неизвестно также стороне обвинения», – заявил в беседе с журналистами адвокат Овсеп Саркисян.
Он отметил, что предварительное следствие длилось недолго, инцидент произошел 17 мая, а о завершении предварительного следствия стало известно уже 25 мая.
«Материалы дела были предоставлены стороне защиты, дело отныне находится в юрисдикции суда», – отметил он.
Обратившись к заявлению бывших адвокатов Гаяне Акопян о том, что правовые инструменты исчерпаны, О. Саркисян отметил, они продолжают работать, считают, что пока ещё не все правовые инструменты исчерпаны.