80-ից ավելի տնտեսվարող սուբյեկտ հեղուկ գազ է ներմուծում Հայաստան․ Գեղամ Գևորգյան
Թե ինչու է սուպեր բենզինի գինը մեր երկրում մի քանի անգամ թանկ՝ ի տարբերություն Վրաստանի, ԱԺ հանձնաժողովների համատեղ նիստում հարց ու պատասխանի ընթացքում ՀՀ մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը դժվարացավ պատասխանել՝ ասելով, որ երբևէ սուպեր բենզինի շուկան չեն ուսումնասիրել։
«Այն Հայաստանում սպառման ծավալ չունի, նույնիսկ՝ 1-2 տոկոս չի կազմում, մեզ այն հետաքրքիր չի եղել, տնտեսապես մեզ համար հետաքրքրություն չի ներկայացրել»,- ասաց Գեղամ Գևորգյանը։
Ինչ վերաբերում է հեղուկ գազին, ապա Գևորգյանը հայտնեց, որ 80-ից ավելի տնտեսվարող սուբյեկտ հեղուկ գազ է ներմուծում և տեսականորեն  հնարավոր չի համարում  գնի բարձրացման շուրջ 80-ից ավելի տնտեսվարողների պայմանավորվելը։
«Օրենքի տեսանկյունից գերիշխող դիրք ունեցող չկա։ Իսկ թե ինչո՞ւ է բարձրացել, ասաց․
«Խորը պրոցես չենք արել, քանի որ մեր տիրույթի տնտեսվարող սուբյեկտ չկա։ Մենք ունենք դրսի արտադրող ընկերություններից ստացած հաշիվ-ապրանքագրերի փաստաթղթերը, որտեղ երևում է, որ հեղուկ գազի գինը բարձրացել է։ Տեղական բարձրացումը եղել է համաչափ, թե՝ ոչ, քննարկման հարց է։ Այսօր, որքանով տեղյակ եմ, մի 20 դրամով իջեցրել են գինը։ Շուկայում փոխվում է հեղուկ գազի գինը, Հայաստանում ևս փոխվում է»։

Гегам Геворкян: Свыше 80 хозяйствующих субъектов импортируют в Армению сжиженный газ
Почему цена бензина с пометкой «супер» в Армении в несколько раз дороже, чем в Грузии, председатель постоянной комиссии Национального Собрания Армении по защите экономической конкуренции РА Гегам Геворкян затруднился ответить, сказав, что рынок бензина с пометкой «супер» никогда не изучался.
«В Армении почти никто не пользуется данным видом бензина, объемы потребления не составляет даже 1-2%, это не представляет интереса с экономической точки зрения», – отметил Гегам Геворкян.
Что касается сжиженного газа, то Геворкян сообщил, что свыше 80 хозяйствующих субъектов импортируют сжиженный газ и теоретически более 80 хозяйствующих субъектов не могут договориться о повышении цены.
С точки зрения закона, по его словам, ни у кого из них нет доминирующего положения.
«Мы не проводили коренных исследований, поскольку нет хозяйствующих субъектов, находящихся в нашей юрисдикции. У нас есть документы счетов-фактур, полученных от иностранных добывающих компаний, где видно, что цена на сжиженный газ увеличилась. Повышение цены на местном уровне было пропорциональным или нет, – вопрос для обсуждения. Сегодня, насколько я знаю, цена на газ снизилась на 20 драмов. На мировом рынке изменились цены на сжиженный газ, в Армении также происходят подобные изменения», – добавил председатель Комиссии в связи с повышением цены на сжиженный газ.