«Փաստ». 50 հազար ստորագրությունը թույլ կտա օրենսդրական նախաձեռնությունը ներկայացնել ՀՀ ԱԺ
«Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, «Համախմբում» շարժման ու վերջինիս գործընկերների երկարատև քննարկումների արդյունքում ձևավորվել է «Հայաքվե» քաղաքացիական օրենսդրական նախաձեռնությունը: Խոսքը Արցախի ինքնորոշման մերժումը քրեականացնող օրենքի նախագծի մասին է, որով ծանր պատիժ է նախատեսվում Հայաստանի Հանրապետության անունից Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչող և Հայոց ցեղասպանության նշանակությունը նսեմացնող գործողությունների համար։
Նախագիծը կյանքի է կոչվելու Հայաստանի քաղաքացիների կամարտահայտության միջոցով։ 50 հազար ստորագրությունը թույլ կտա օրենսդրական նախաձեռնությունը ներկայացնել ՀՀ ԱԺ: Դրա համար նախապատրաստական լայնածավալ փուլից հետո՝ երկու շաբաթ անց, նախաձեռնող խումբը դիմելու է ԿԸՀ, որից հետո էլ սահմանվելու է 60-օրյա ժամկետ՝ քվեարկություն-ստորագրահավաքը կազմակերպելու համար «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, նախաձեռնությանն անընդհատ միանում են նոր կազմակերպություններ ու անհատներ:
Մի շարք կազմակերպություններ ու շարժումներ պատրաստակամություն են հայտնել կնքել համագործակցության հուշագիր, բազմաթիվ անհատներ պատրաստակամություն են հայտնում կամավորագրվել նախապատրաստական աշխատանքներին: Ի դեպ, օրերս էլ ընդլայնված կազմով կայացել է հերթական հանդիպումը, որին ներկա է եղել շուրջ 200 մասնակից»։

«Паст»: Нужны 50 тысяч подписей, чтобы представить законодательную инициативу в НС
Газета «Паст» пишет, что по итогам длительных обсуждений движения «Объединение» и его партнеров сформирована гражданская законодательная инициатива «Свободный Арцах – голос армянина». Речь идет о проекте закона, криминализирующего отказ от самоопределения Арцаха, который предусматривает строгое наказание за действия от имени Республики Армения по признанию Арцаха частью Азербайджана и умалению значения Геноцида армян.
Проект будет осуществляться посредством волеизъявления граждан Армении. 50 тысяч подписей позволят представить законодательную инициативу в НС Армении. Для этого через две недели после масштабного подготовительного этапа проекта инициативная группа обратится в ЦИК, после чего будет установлен 60-дневный срок для организации голосования и сбора подписей.
«По сведениям издания, к инициативе постоянно присоединяются новые деятели и организации. Ряд организаций и движений выразили готовность заключить меморандум о сотрудничестве, многочисленные люди заявили о желании принять добровольное участие в подготовительных работах. Кстати, на днях состоялась очередная встреча в расширенном составе, на которой присутствовали около 200 участников», - пишет газета.