«Փաստինֆո». Ռոման Տրոնցենկոյի ԶՊՄԿ-ի հիմնական բաժնետեր դառնալուց հետո ԶՄՊԿ-ն սկսել է քիչ հարկեր վճարել պետությանը
«Փաստինֆո»-ն գրում է.
«Փաշինյանը խեղաթյուրում է տվյալները. Կոռուպցիոն գործարքի արդյունքում Ռոման Տրոնցենոյի ԶՄՊԿ-ի հիմնական բաժնետեր դառնալուց հետո ԶՄՊԿ-ն սկսել է քիչ հարկեր վճարել պետությանը։
ՀՀ գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ԱԺ-ում հայտարարել է, որ 2021-2022 թվականներինԿառավարությունը 21.8 տոկոս բաժնեմաս ձեռք բերեց Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում, և այս հանգամանքի բերումով 2021 թվականից Կառավարությունը մասնակցում է կոմբինատի կառավարմանը: Իհարկե, կոմբինատը միշտ էլ Հայաստանի Հանրապետության խոշոր հարկ վճարողների տասնյակում է եղել, բայց 2022 թվականին Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը,ըստ Փաշինյանի, վճարել է պատմական աննախադեպ բարձր թվով հարկեր՝ 145 մլրդ 636 մլն ՀՀ դրամ:
«Որպեսզի պատկերացնեք, թե սա ինչ ցուցանիշ է, ասեմ հետևյալը. 2022 թվականին վճարված հարկերը շուրջ 7 մլրդ ՀՀ դրամով ավելի է, քան 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 թվականներին ԶՊՄԿ-ի վճարած բոլոր հարկերը միասին վերցրած: Այսինքն՝ 2012 թվականին ամբողջը, 2013 թվականին ամբողջը, 2014 թվականին ամբողջը, 2015 թվականին ամբողջը, 2016 թվականին ամբողջը, 2017 թվականին ամբողջը 7 մլրդ ՀՀ դրամով ավելի պակաս է, քան միայն 2022 թվականին վճարված հարկերը: Սա, կարծում եմ, շատ խոսուն ցուցանիշ է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը ու լռել, որ իրականում այս տարի ԶՄՊԿ-ի կտրուկ նվազեցրել է հարկերի վճարումը։
2023թ, առաջին եռամսյակի տվյալներով՝ 1000 խոշոր հարկատուների ցուցակը գլխավորում է «Գազպրոմ Արմենիա»-ն, որը նշված ժամանակահատվածում պետությանը վճարել է ավելի քան 20.9 մլրդ դրամ, ԶՄՊԿ-ն վճարել է՝ ավելի քան 15.4 դրամ, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ հարկերի թիվը կրճատվել է մոտ երկու անգամ, 2022թ. ԶՄՊԿ-ն պետությանը վճարել է 35 448 844 դրամ»։

«Фактинфо»: После становления Р. Троценко основным акционером Зангезурского медно-молибденового комбината, ЗММК стал платить меньше налогов
12:30 30/05/2023
«Пашинян искажает данные. После того, как Роман Троценко в результате коррупционной сделки стал основным акционером Зангезурского медно-молибденового комбината, ЗММК стал платить меньше налогов государству.
Действующий премьер-министра РА Никол Пашинян заявил в понедельник в Национальном Собрании, что в 2021-2022 годах правительство обзавелось 21,8% акций Зангезурского медно-молибденового комбината и ввиду этого обстоятельства кабмин с 2021 года участвует в управлении комбинатом. Конечно, комбинат всегда был в десятке крупнейших налогоплательщиков РА, но в 2022 году, по словам Пашиняна,  предприятие уплатило беспрецедентно высокую сумму налогов - 145 млрд. 636 млн. драмов.
"Чтобы вы представляли себе, что это за показатель, скажу следующее: уплаченные в 2022 году налоги примерно на 7 млрд. драмов превышают налоги, уплаченные ЗММК в 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 годах вместе взятых. Иными словами, вся сумма в 2012 г., вся сумма в 2013 г., вся сумма в 2014 г., вся сумма в 2015 г., вся сумма в 2016 г., вся сумма в 2017 г. на 7 млрд драмов меньше налогов, уплаченных только в 2022 г. Думаю, это очень красноречивый показатель", — сказал Никол Пашинян и при этом умолчал о том, что в действительности налоговые поступления от ЗММК в текущем году резко сократились.
По данным за первый квартал 2023 года, список из 1000 крупных налогоплательщиков возглавляет компания "Газпром Армения", выплатившая государству за указанный период более 20,9 млрд драмов. ЗММК выплатил более 15,4 млрд. драмов, что почти вдвое меньше суммы налогов, уплаченной за аналогичный период прошлого года: в I квартале 2022 года ЗММК уплатил государству около 35,5 млрд драмов».