Հայաստան կգա «Chopped» խոհարարական հեռուստաշոուի աստղ Ամանդա Ֆրայթագը
ԱՄՆ դեսպանության և Խոհարարական դիվանագիտության ծրագրի  համատեղ նախաձեռնության շրջանակում ս.թ. հունիսի 1-ից 6-ը Հայաստան կայցելի ամերիկյան հանրահայտ շեֆ-խոհարար, «Chopped» («Կտրատած») խոհարարական հեռուստաշոուի աստղ Ամանդա Ֆրայթագը`  մասնակցելու կայուն սննդային շղթայի ու խոհարարական ձեռներեցության խթանմանը միտված խոհարարական դիվանագիտության ծրագրին։ Այս մասին հայտնում են հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից։
Ամանդա Ֆրայթագը ծնվել և հասակ է առել Նյու Ջերսիում, աշխատել է Նյու Յորք քաղաքի տարբեր ռեստորաններում, և շատերին հայտնի է որպես ամերիկյան սիրված  «Chopped» խոհարարական հեռուստաշոուի դատավոր։ Նա ներգրավված է եղել նաև այլ խոհարարական շոուներում, ինչպիսիք «Iron Chef America» («Ամերիկայի երկաթյա շեֆ-խոհարար»), «Next Iron Chef» («Հաջորդ երկաթյա շեֆ-խոհարարը»), «Unique Eats» («Եզակի ուտեստներ»), «Beat Bobby Flay» («Առաջ անցիր Բոբի Ֆլեյից») և այլն։  Ձգտելով ուտելիքի պատրաստումը առավել մատչելի ու հասանելի դարձնել՝ նա գրել է «The Chef Next Door» («Հարևան շոֆ-խոհարարը») խոհարարական գիրքը, իսկ վերջերս սկսել է «Easy AF» թվային շարքի թողարկումը, որտեղ տեսանյութերի միջոցով ցույց է տալիս, որ սեփական խոհանոցում համեղ ուտելիք պատրաստելը բոլորովին էլ բարդ չէ ու հաճույքով կարելի է զբաղվել դրանով։
«Մարդկանց հետ սեղանի շուրջ նստելով ու նրանց հետ հաց կիսելով` կարելի է իրապես փոխըմբռնման հասնել ու ճանաչել մշակույթն իր արժեքներով ու ավանդույթներով։ Ուրախ ենք Հայաստանում ընդունել շեֆ-խոհարար Ֆրայթագին և հավատացած ենք, որ այս այցը կօգնի կարևոր զրույցներ ծավալել կայուն սննդային շղթայի ու ձեռներեցության հարցերի շուրջ՝  հայ-ամերիկյան կապերն ամրապնդելուն զուգահեռ», - նշում է դեսպան Քվինը։
Շեֆ-խոհարար Ֆրայթագի այցի ընթացքում նաև կլինեն խոհարարական ցուցադրություններ, վարպետության դասեր և աշխատարաններ տեղի խոհարարների, սննդի ոլորտի ձեռներեցների հետ՝ շեշտադրելով նորարարությունը, սննդային շղթայի կայունությունը, ձեռներեցությունը և կանանց հզորացումը։ Այս նախաձեռնությունները կիրագործվեն՝ համագործակցելով «Երևանի գինու օրեր» փառատոնի,  «Երեմյան Փրոջեքթս» խոհարարական արվեստի և հյուրընկալության ակադեմիայի, ինչպես նաև Դիլիջանի «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հետ։
Սննդի հետ կապված հայկական ավանդույթներն ու սննդային շղթայի կայունության կարևորությունը քննարկելու նպատակով Ֆրայթագը նաև կայցելի սննդի ոլորտի մի շարք տեղական արտադրողների, որոնց գյուղի զարգացման նախաձեռնությունների շրջանակում աջակցել է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հայաստանյան գրասենյակը։ Նախատեսվում են այցեր  «Յելոու բի», «Դրիմ շոկոլադ», «Բորիսկովկա», «Մեծ էնդ Մոր» և մի շարք գինեգործական ընկերություններ։
«ԱՄՆ ՄԶԳ-ն հայաստանյան գործընկերների հետ ջանքեր է գործադրում գյուղի զարգացման ուղղությամբ՝ ապահովելով աջակցություն սննդի արտադրության ու ագրոբիզնեսի ոլորտներում։ Ուրախ ենք, որ շեֆ-խոհարար Ֆրայթագի այցի շրջանակում նաև ներկայացվում են սննդի ոլորտի հայ ձեռներեցների ապշեցուցիչ հաջողությունները», - նկատում է ԱՄՆ ՄԶԳ/Հայաստանի առաքելության տնօրեն Ջոն Ալելոն։
Վերջին 30 տարվա ընթացքում Հայաստանի տնտեսության և ժողովրդավարության  զարգացման նպատակով ԱՄՆ ՄԶԳ/Հայաստանը ներդրել է 1,5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։

American celebrity chef, star of the TV show "Chopped", and cookbook author Amanda Freitag will visit Armenia June 1-6, 2023 for a culinary diplomacy program focused on food sustainability and culinary entrepreneurship, hosted by the U.S. Embassy in collaboration with The Culinary Diplomacy Project.
Born and raised in New Jersey, Chef Freitag has worked in a diverse mix of restaurants in New York City and is well known for being a judge on the popular American TV show “Chopped.” She has also appeared on Iron Chef America, Next Iron Chef, Unique Eats, Beat Bobby Flay, and more. Her mission to make cooking more approachable inspired her cookbook The Chef Next Door. Most recently she launched a digital series called “Easy AF” where she shows audiences that delicious food can be fun and easy to make in your own kitchen.
“Sharing a meal together can promote a deep understanding of a culture’s values and traditions,” said Ambassador Kristina Kvien. “We’re delighted to host Chef Freitag for a visit to Armenia to strengthen U.S.-Armenian ties and spark important conversations about food sustainability and entrepreneurship.”
Chef Freitag’s visit to Armenia will also include cooking demonstrations, masterclasses, and workshops with aspiring chefs and food entrepreneurs, with a focus on innovation, sustainability, entrepreneurship, and women’s empowerment. These engagements will be held in partnership with Yerevan Wine Days Festival, Yeremyan Academy for Culinary Arts, and TUMO Center for Creative Technologies in Dilijan.
Chef Freitag will also visit local food producers supported by USAID/Armenia’s rural economic development initiatives, where she will learn about Armenia’s food traditions and discuss the importance of food sustainability. This will include visits to local companies such as: Yellow Bee, Dream Chocolate, Borisovka LLC, Mets & More Bakery, and various wine producers.
“USAID partners with Armenia to boost rural development across the country—including support to food producers and agribusinesses,” said USAID/Armenia Mission Director John Allelo. “We’re delighted to shine a light on Armenia’s amazing food entrepreneurs through Chef Freitag’s visit.”
In the last 30 years, USAID/Armenia has invested more than $1.5 billion in the development of the country’s economy and democracy.