Երևի թուլամորթ եմ. Քաղաքացիները՝ ծխելու պատճառների ու հետևանքների մասին
Ամեն տարի մայիսի 31-ին նշվում է Առանց ծխախոտի համաշխարհային օրը, որն ԱՀԿ-ն սահմանել է 1987 թվականին՝ հանրության ուշադրությունը ծխախոտի մահացու հետևանքների վրա հրավիրելու համար:
Panorama.am-ը քաղաքացիների շրջանում անցկացրեց հարցում՝ արդյո՞ք տեղյակ են ծխելու վտանգավոր հետևանքների և ծխախոտից կախվածության մասին։
Հարցվողներից շատերը գիտեն, թե ինչ վնասակար ազդեցություն կարող է ունենալ ծխելը, սակայն դրանից հրաժարվել չեն պատրաստվում։
«Գիտեմ հետևանքերը, բայց ոչինչ չեմ կարող փոխել, երևի թուլամորթ եմ»,-ասաց քաղաքացիներից մեկը։
Մեկ այլ քաղաքացի էլ վստահ է, որ կայուն արժեհամակարգ ունեցող մարդը չի ծխի և չի թունավորի իր ու շրջապատի առողջությունը։
«Իմ կյանքի փորձով, իմ տարիքով, ես շատերին եմ խորհուրդ տալիս՝ չծխել, բայց ապարդյուն, քանի որ եթե կյանքի նկատմամբ, արժեքների նկատմամբ գնահատանք չկա, դժվար է, ինչ ուզում ես ասա»,-նշեց նա։
«Եթե մարդու օրգանիզմը հակված չի ընդունելու էդ վատ բաները, ոչ մի սիգարետ, մանավանդ հիմիկվանները, չեն կարող վնասել»,-ասաց հարցվողներից մեկը։
Երիտասարդները ևս գիտեին ծխախոտի բացասական հետևանքների մասին, նույնիսկ, պասիվ ծխի պարագայում։
«Տեղյակ եմ, որ ինքս էլ համարվում եմ պասիվ ծխող, քանի որ հայրս ծխում է տանը, բայց աշխատում է ծխել առանձին սենյակում, կամ պատուհանի մոտ։ Ինձ մոտ ծխողներին խնդրում եմ չծխել, որպեսզի այդ բացասական էֆեկտները իմ վրա չտարածվեն»,-ասաց քաղաքացին։

Опрос среди ереванцев во Всемирный день без табака: Знаю о последствиях, но ничего не могу изменить, нет силы воли
17:52 31/05/2023
Ежегодно 31 мая отмечается Всемирный день без табака. День был установлен в 1987 году Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ) для привлечения глобального внимания к табачной эпидемии и ее смертельным последствиям.
Корреспондент Panorama.am провел небольшой опрос среди жителей Еревана о том, знают ли они о негативных последствиях курения и зависимости от табака.
Многие из респондентов знают о негативных последствиях курения табака, однако, не планируют отказываться от курения.
«Знаю о последствиях, но ничего не могу изменить, наверное, нет силы воли», – отметил один из респондентов.
Другой гражданин уверен, что человек с твердой системой ценностей не станет курить и не будет отравлять своё здоровье и здоровье окружающих.
«Советую многим не курить, но бесполезно, поскольку, если нет осознания по части ценности здоровья и жизни, то ничего нельзя изменить», – отметил он.
В свою очередь представители молодежи также знают о негативных последствиях курения, даже, в случае пассивного курения.
«Я знаю, что являюсь пассивным курильщиком, поскольку мой отец курит дома, но старается курить хотя бы в другой комнате, или у окна. Прошу родителей не курить при мне, чтобы на мне не отразился этот негативный эффект», – отметил другой участник опроса.