Չնայած անասելի դժվարություններին՝ հաջողվել է գարնանացանն իրականացնել նախատեսվող հիմնական ծավալներով. Արցախի գյուղնախարար
16:26 31/05/2023
«Գարնանացանն այս տարի իրականացվել է անասելի դժվար պայմաններում, այնուամենայնիվ, թեկուզ ագրոժամկետների որոշ խախտումներով, հաջողվել է իրականացնել նախատեսվող հիմնական ծավալները»,- այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Արցախի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարար Գեորգի Հայրիյանը:
«Առաջնահերթությունները պայմանավորված են եղել շրջափակման իրողություններով, որի ընթացքում պարզ է դարձել ամենապահանջված գյուղատնտեսական մթերքների ցանկը՝ կարտոֆիլ, գազար, բազուկ, կաղամբ, լոլիկ, վարունգ, սմբուկ, պղպեղ, սոխ և մի շարք այլ մշակաբույսեր: Դրանց մշակությունը խրախուսվել է աջակցության համապատասխան ծրագրով՝ կազմելով 500-200 հազ. դրամ հեկտարի դիմաց»,- ասել է նախարարը:
Ըստ գերատեսչության ղեկավարի, գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացման դժվարությունները կապված էին շրջափակման հետ՝ մասնավորապես սերմերի, պարարտանյութերի, բույսերի բուժման միջոցների, ջերմոցների շինարարության համար անհրաժեշտ շինանյութերի, ինչպես նաև անասնակերերի, վառելիքի մասնակի կամ ուշացումներով մատակարարումների, ինչը բացասական ազդեցություն է թողել գյուղոլորտի բոլոր ճյուղերի վրա:

Министр сельского хозяйства: Несмотря на неимоверные трудности, весенний сев удалось провести в намеченных основных объемах
16:45 31/05/2023
Весенний сев в этом году проводился в неимоверно сложных условиях, однако, даже с некоторыми нарушениями сроков сева основные намеченные объемы были достигнуты.
Несмотря на неимоверные трудности, весенний сев удалось провести в намеченных основных объемах: Министр сельского хозяйства. Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» заявил министр сельского хозяйства Республики Арцах Георгий Айриян.
«Приоритеты были определены реалиями блокады, во время которой стал ясен перечень наиболее востребованной сельхозпродукции: картофель, морковь, свекла, капуста, помидоры, огурцы, баклажаны, перец, лук и ряд других культур. Их выращивание поощрялось соответствующей программой поддержки в размере 500-200 тыс. драмов за гектар», – сказал министр.
По словам министра сельского хозяйства, трудности в выполнении сельскохозяйственных работ были связаны с блокадой, в частности, с частичными или несвоевременными поставками семян, удобрений, протравителей, стройматериалов для строительства теплиц, а также фуража, топлива, что негативно сказалось на всех отраслях аграрного сектора.