Եկվորները փորձում են յուրացնել բնիկների ոչ միայն մշակույթը, այլև տարածքներն ու տեղանունները. Ռուբեն Մելքոնյան
14:06 31/05/2023
Երևանում՝  ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնն ու Թեհրանի համալսարանի «Կովկասյան հետազոտությունների կենտրոնը» համատեղ կազմակերպել են «Հայաստան-Իրան հազարամյակների բարեկամությունը և տարածաշրջանային զարգացումները» խորագրով կլոր-սեղան քննարկում:
«Մեր առաքելությունն ենք համարում նաև Հայաստան-Իրան հարաբերությունների համար գիտամշակութային մթնոլորտի ստեղծմանը նպաստ բերելը, քանի որ հենց նման մթնոլորտում է շատ հաճախ ձևավորվում քաղաքական, դիվանագիտական, նաև տնտեսական հարաբերություններ»,- քննարկման մեկնարկին ասաց ԵՊՀ Իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Վարդան Ոսկանյանը։
Նրա խոսքով, այս ամենը հաշվի առնելով,  ակադեմիական համագործակցության շրջանակներում որոշում  կայացրեցին խորացնել Թեհրանի համալսարանի, մասնավորապես Թեհրանի համալսարանի «Կովկասյան հետազոտությունների կենտրոնի» հետ համագործակցությունը։ Վ.Ոսկանյանը հայտնեց, որ այստեղ ունենալու են նաև  կենտրոնի ոչ պաշտոնական  մշտական ներկայացուցչություն, հետևաբար այս իմաստով համագործակցությունը երկարաժամկետ է։
ԵՊՀ Արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան Ռուբեն Մելքոնյանն ասաց, որ մեծ պատիվ և ուրախություն է ողջունել նման գիտական, կարելի է  ասել քաղաքակրթական միջոցառումը, որի  արմատները գնում են հազարավոր տարիներ առաջ, և իրենք էլ իրենց պարտքը գիտակցելով՝ շարունակում են հազարամյակների այդ տրադիցիան, որը կապում է այս տարածաշրջանի բնիկ ու հինավուրց ժողովուրդներին։
«Մեր երկու ժողովուրդների մշակույթում, ավանդույթներում գիտությունը, գիտելիքի հանդեպ հարգանքն ունի բարձրագույն աստիճան։ Եվ մշակույթն ընկալելու համապատկերում նաև հարգանքն է փոխադարձ պատմությունների, մշակույթների, քաղաքակրթությունների հանդեպ, որի վրա էլ խարսխված է բարեկամությունն ու խաղաղությունը»,- նշեց նա։
Նրա կարծիքով, հատկապես այս փոթորկուն ժամանակաշրջանում հայերն ու իրացիները լավագույն  օրինակը կարող են ծառայել իրար կողք ապելու, իրար հարգելու և խաղաղությունը ոչ թե բառերով, այլ իրականում փայփայելու ու շարունակելու հարցում։
«Տարածաշրջան ներմուծված տարբեր ժողովուրդներ ոչ միայն չեն յուրացրել այս տարածաշրջանի բարեկամության ու  խաղաղության խաղի կանոնները, այևս փորձում են  այս հաստատված իրողությունները փոխել, այլափոխել, այլասերել՝ առաջ բերելով թշնամանք, պատերազմներ, վանդալիզմ և այլն։
Եկվոր ու ներմուծված այդ ժողովուրդները յուրացնում են կամ փորձում են յուրացնել բնիկների ոչ միայն մշակույթը, գրականությունը, մեծանուն գրողներին, այլև տարածքներն ու անգամ տեղանունները։
Եվ այդ համապատկերում հայերն ու իրանցիները եկվորների թիրախն են։ Հետևաբար, մենք ավելի քան պարտավորված ենք  դարավոր, մեր լավագույն տրադիցիաները նաև գիտական հարթակներում շարունակել պրոպագանդել»,- ասաց Ռ.Մելքոնյանը։
Նա ընդգծեց, որ այս քննարկումը կլինի ևս մեկ քայլ ընդդեմ տգիտության, թշնամանքի և ընդդեմ խաղաղության այլասերման. «Գիտելիքն ու իմացությանը կհաղթի տգիտությանը և դրանից սնվող թշնամանքին։ Մենք հավատում ենք դրան»։

Рубен Мелконян: Пришлые пытаются присвоить не только культуру коренных народов, но и их территории и топонимы
В Ереване кафедра иранистики ЕГУ и «Центр кавказоведения» Тегеранского университета совместно организовали круглый стол-обсуждение на тему « Имеющая историю тысячелетий дружба Армении и Ирана и региональные процессы».
«Мы считаем своей миссией также способствовать созданию научно-культурной атмосферы для армяно-иранских отношений, поскольку политические, дипломатические и экономические отношения часто формируются именно в подобной атмосфере», – сказал в начале обсуждения заведующий кафедрой иранистики ЕГУ Вардан Восканян.
По его словам, с учетом всего этого в рамках академического сотрудничества было принято решение об углублении сотрудничества с Тегеранским университетом, в частности с «Центром кавказоведения» Тегеранского университета.
В.Восканян сообщил, что у них здесь также будет неофициальное постоянное представительство центра, соответственно сотрудничество в этом смысле носит долгосрочный характер.
Декан факультета востоковедения ЕГУ Рубен Мелконян в свою очередь указал, что для большая честь и радость приветствовать такое научное, можно сказать, цивилизационное мероприятие, корни которого уходят в глубь тысячелетий, и они, осознавая свой долг, продолжают эту традицию тысячелетий, которая связывает коренные и древние народы в этом регионе.
«В культуре, традициях двух наших народов наука, уважение к знаниям имеют высшую степень. А в контексте восприятия культуры есть и уважение к взаимным историям, культурам, цивилизациям, на которых зиждется дружба и мир», – сказал он.
По его мнению, особенно в этот бурный период армяне и иранцы могут служить лучшим примером в плане сосуществования, жизни бок о бок, уважения друг друга, в вопросе того, чтобы дорожить и беречь мир не на словах, а на деле.
«Разные завезенные в регион народы не только не освоили правила игры дружбы и мира этого региона, но и пытаются изменить, трансформировать, извратить эти устоявшиеся реалии, принеся вражду, войны, вандализм и т.д..
Эти пришлые и завезенные народы присваивают или пытаются присвоить не только культуру, литературу, известных писателей, но и территории и даже топонимы коренных народов.
И в этом контексте армяне и иранцы являются мишенью пришлых. Посему мы более чем обязаны продолжать пропагандировать наши вековые, лучшие традиции и на научных площадках», – сказал Р.Мелконян.
Он подчеркнул, что данное обсуждение станет еще одним шагом против невежества, вражды и против искажения мира. «Знание и образование победят невежество и разжигаемую им вражду. Мы верим в это».