Արցախի ՄԻՊ. Խիստ հիասթափեցնող է Շառլ Միշելի հայտարարությունը
Արցախի  Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանն արձագանքել է ԵԽ նախագահ Շարլ Միշելի հայտարարություններին։
«Խիստ հիասթափեցնող է, որ Եվրոպական Միությունը՝ ի դեմս Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) ժողովրդին դիմում է «նախկին ԼՂԻՄ-ում բնակվող հայեր» եզրույթով՝ անտեսելով ինքնորոշման հիմնարար և անօտարելի իրավունքի իրացման վրա հիմնված Արցախի պետականության տասնամյակների գոյության փաստը։
Նման ձևակերպումները, որոնք դիտավորյալ են արվում աշխարհում մարդու իրավունքների արժեքները պաշտպանող Միության կողմից, ոչ միայն վիրավորում են արցախցիների զգացմունքները, այլև կործանարար ազդեցություն են ունենում ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վրա՝ անտեսելով դրա հիմնական շահառուի՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքները։
Արցախի ժողովրդի կամքն ու շահերն անտեսելը, Լեռնային Ղարաբաղ տերմինը օգտագործելուց դիտավորյալ խուսափելը միանշանակ չեն նպաստում ԵՄ-ի նախաձեռնությամբ ընթացող խաղաղ բանակցություններին, այլ ճանապարհ են հարթում ժողովրդավարության կայուն մակարդակ ունեցող Արցախի բռնի հպատակեցմանը հայատյաց ու ավտորիտար պետությանը՝ Ադրբեջանին»,-գրել է նա։

ЗПЧ Арцаха – Шарлю Мишелю: Намеренное уклонение от употребления термина Нагорный Карабах однозначно не способствуют мирным переговорам
Защитник прав человека Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Гегам Степанян отреагировал на заявление председателя Европейского совета Шарля Мишеля.
«Крайне разочаровывает то, что ЕС в лице Шарля Мишеля называет народ Арцаха (Нагорного Карабаха) "армянами, проживающими в бывшей НКАО", игнорируя факт многолетнего существования государственности Арцаха, построенной на реализации их фундаментального и неотъемлемого права на самоопределение.
Подобные формулировки, намеренно сделанные Союзом, который отстаивает ценности прав человека во всем мире, не только задевают чувства народа Арцаха, но и оказывают пагубное воздействие на мирный процесс по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, поскольку они игнорируют права и безопасность его главного бенефициара – народа Арцаха.
Игнорирование воли и интересов народа Арцаха, намеренное уклонение от употребления термина Нагорный Карабах однозначно не способствуют мирным переговорам, проходящим по инициативе ЕС, а прокладывают иной путь к насильственному подчинению обладающего устойчивым уровнем демократии Арцаха армянофобскому и авторитарному государству – Азербайджану».