Արցախի ՄԻՊ. Խիստ հիասթափեցնող է Շառլ Միշելի հայտարարությունը
Արցախի  Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանն արձագանքել է ԵԽ նախագահ Շարլ Միշելի հայտարարություններին։
«Խիստ հիասթափեցնող է, որ Եվրոպական Միությունը՝ ի դեմս Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) ժողովրդին դիմում է «նախկին ԼՂԻՄ-ում բնակվող հայեր» եզրույթով՝ անտեսելով ինքնորոշման հիմնարար և անօտարելի իրավունքի իրացման վրա հիմնված Արցախի պետականության տասնամյակների գոյության փաստը։
Նման ձևակերպումները, որոնք դիտավորյալ են արվում աշխարհում մարդու իրավունքների արժեքները պաշտպանող Միության կողմից, ոչ միայն վիրավորում են արցախցիների զգացմունքները, այլև կործանարար ազդեցություն են ունենում ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վրա՝ անտեսելով դրա հիմնական շահառուի՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքները։
Արցախի ժողովրդի կամքն ու շահերն անտեսելը, Լեռնային Ղարաբաղ տերմինը օգտագործելուց դիտավորյալ խուսափելը միանշանակ չեն նպաստում ԵՄ-ի նախաձեռնությամբ ընթացող խաղաղ բանակցություններին, այլ ճանապարհ են հարթում ժողովրդավարության կայուն մակարդակ ունեցող Արցախի բռնի հպատակեցմանը հայատյաց ու ավտորիտար պետությանը՝ Ադրբեջանին»,-գրել է նա։

Artsakh ombudsman deplores Michel's statement
Artsakh’s Human Rights Defender Gegham Stepanyan has deplored European Council President Charles Michel’s latest statement which referred to Artsakh people as "Armenians living in former NKAO.”
“It is upsetting that the EU in the face of European Council President Charles Michel refers to Artsakh people as "Armenians living in former NKAO", disregarding the fact of the decades-long existence of their statehood built on the exercise of their fundamental and inalienable right to self-determination,” he said in a statement on Tuesday.
“Such formulations, made intentionally by a union that champions human rights values worldwide, not only hurt the feelings of Artsakh people, but also bring a destructive effect to the peace process over the Nagorno-Karabakh conflict, as they ignore its main beneficiary's rights – Artsakh people.
“The neglect of Artsakh people's will and interests and the intentional avoidance of using the term “Nagorno-Karabakh” definitely do not contribute to the peace negotiations on the initiative of the EU, but pave the way to the forced subjugation of Artsakh with a sustainable level of democracy into an Armenophobic and authoritarian state – Azerbaijan,” reads the statement.