ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին մինչև հունիսի 6-ը ժամանակ է տվել 2 հայ զինծառայողների մասին տեղեկություն հայտնելու համար
12:25 31/05/2023
ՀՀ կառավարության կողմից ավելի վաղ ներկայացված դիմումի հիման վրա Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կայացրել է որոշում և պահանջել Ադրբեջանից մինչև սույն թվականի հունիսի 6-ը ներառյալ տրամադրել տեղեկություն՝ արդյո՞ք 2 զինծառայողները գերու կամ այլ կարգավիճակում գտնվում եմ Ադրբեջանի տիրապետության տակ, եթե այո, Դատարանը Ադրբեջանից պահանջել է տրամադրել տեղեկություն զինծառայողների պահման պայմանների և բժշկական հետազոտությունների մասին: Այս մասին հայտնում են Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 28-ին Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացրել  Ադրբեջանի իրավասության ներքո գտնվող ՀՀ ԶՈՒ երկու զինծառայողների  հիմնարար իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ դիմում և պահանջել, որպեսզի Դատարանի կանոնագրքի 39-րդ կանոնի համաձայն միջանկյալ միջոց կիրառվի Ադրբեջանի նկատմամբ՝ զերծ մնալու հայ զինծառայողների իրավունքների խախտումներից: Միաժամանակ պահանջ է ներկայացվել տրամադրելու տեղեկատվություն վերջիններիս պահման վայրի, պայմանների և առողջական վիճակի վերաբերյալ:

ЕСПЧ дал Азербайджану время до 6 июня для предоставления информации о 2 похищенных армянских военных
На основании поданного ранее правительством Армении заявления Европейский суд по правам человека принял решение и потребовал от Азербайджана до 6 июня сего года предоставить сведения о том, находятся ли в Азербайджане 2 армянских военнослужащих в плену или в ином статусе.
Как сообщили в Офисе представителя по международным правовым вопросам, в случае положительного ответа Азербайджана суд потребовал предоставления сведений об условиях содержания военнослужащих, состоянии их здоровья и медицинских осмотрах.
Напомним, 28 мая офис представителя по международным правовым вопросам направил в Европейский суд по правам человека заявление о защите фундаментальных прав двух военнослужащих Вооруженных сил РА, находящихся в Азербайджане, и с требованием принять обеспечительные меры к Азербайджану в соответствии с правилом 39 Регламента ЕСПЧ, с целью предотвратить нарушения прав армянских военнослужащих.
При этом было представлено требование о предоставлении сведений о месте и условиях их содержания, состоянии их здоровья.