ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին մինչև հունիսի 6-ը ժամանակ է տվել 2 հայ զինծառայողների մասին տեղեկություն հայտնելու համար
12:25 31/05/2023
ՀՀ կառավարության կողմից ավելի վաղ ներկայացված դիմումի հիման վրա Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կայացրել է որոշում և պահանջել Ադրբեջանից մինչև սույն թվականի հունիսի 6-ը ներառյալ տրամադրել տեղեկություն՝ արդյո՞ք 2 զինծառայողները գերու կամ այլ կարգավիճակում գտնվում եմ Ադրբեջանի տիրապետության տակ, եթե այո, Դատարանը Ադրբեջանից պահանջել է տրամադրել տեղեկություն զինծառայողների պահման պայմանների և բժշկական հետազոտությունների մասին: Այս մասին հայտնում են Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 28-ին Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացրել  Ադրբեջանի իրավասության ներքո գտնվող ՀՀ ԶՈՒ երկու զինծառայողների  հիմնարար իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ դիմում և պահանջել, որպեսզի Դատարանի կանոնագրքի 39-րդ կանոնի համաձայն միջանկյալ միջոց կիրառվի Ադրբեջանի նկատմամբ՝ զերծ մնալու հայ զինծառայողների իրավունքների խախտումներից: Միաժամանակ պահանջ է ներկայացվել տրամադրելու տեղեկատվություն վերջիններիս պահման վայրի, պայմանների և առողջական վիճակի վերաբերյալ:

The European Court of Human Rights (ECHR) has ordered Azerbaijan to provide information about the whereabouts of two Armenian servicemen who were captured by Azeri forces on Friday.
Armenia’s Defense Ministry said that the soldiers, Harutyun Hovagimyan and Karen Ghazaryan, were ambushed and “kidnapped” after delivering provisions to an Armenian army outpost. Azerbaijan reported their capture and falsely accused them of carrying out a “subversive attack”.
Granting Armenia’s request, the ECHR has given Baku until 6 June to say whether the two servicemen are being held in Azerbaijani custody as captives or with any other status. If so, the European Court has also sought information about their detention and health conditions, the Office of Armenia’s Representative on International Legal Matters said in a statement on Wednesday.
Earlier on May 28, Armenia requested the ECHR to indicate an interim measure against Azerbaijan to protect the soldiers’ rights.