ԱԳՆ-ն ծուղակում է հայտնվել. պնդում է, թե Ալմա-Աթայի հռչակագիրն առանց վերապահումների է ստորագրվել՝ անտեսելով ԳԽ որոշումը
11:36 01/06/2023
«ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը ծուղակում է հայտնվել. գիտակցելով, որ Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա հղում անելով չեն կարող Արցախը հանձնել Ադրբեջանին, որ վավերացնելու վերապահումները շրջանցումը ՀՀ օրենսդրության բացահայտ խախտում է,փորձում է մանեւրել՝ հայտարարելով, թե Հայաստանն այն ստորագրել է առանց վերապահումների։
Պրահայում տեղի ունեցած քառակողմ բանակցություններից հետո պաշտոնական Երևանը հայտարարեց, որ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ Ալմա-Աթայի 1991թ Հռչակագրի հիման վրա, մինչդեռ, վավերացումը եղել է վերապահումներով։
«Փաստինֆո»-ն դեռևս մայիսի 15-ին գրավոր հարցում էր ուղարկել ՀՀ ԱԳՆ՝ պարզելու, թե արդյո՞ք ՀՀ-ն ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ հիմք ընդունելով 1991թ Ալմա-Աթայի Հռչակագրին միանալու վերապահումները, եթե ոչ, ապա արդյո՞ք նախաձեռնվելու է նշված վերապահումներն առոչինչ ճանաչելու գործընթաց։ Բացի այդ, հարցմամբ արձանագրել էինք, որ Վաշինգտոնյան բանակցություններից հետո ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարեց, որ «առանցքային հարցերի շուրջ դիրքորոշումները մնում են տարամետ», հետաքրքրվել էինք՝ արդյո՞ք բրյուսելյան հանդիպման ժամանակ հաջողվել է նշված առանցքային հարցերի շուրջ հասնել փոխըմբռնման, քանզի Նիկոլ Փաշինյանը գոհ էր մնացել այդ հանդիպումից։
Հարցադրումներին ԱԳՆ-ն փաստացի պատասխան չուներ։ Հարցման պատասխանը ստացվել է միայն այսօր՝ մայիսի 31-ին, որով որևէ անդրադարձ չի կատարվել վերջին հարցադրմանը։ Ինչ վերաբերում է Ալմա-Աթայի Հռչակագրին, ապա ԱԳՆ-ից ստացված պատասխանում նշված էր, թե 1991թ. դեկտեմբերի 21-ի Ալմա-Աթայի Հռչակագիրը ՀՀ կողմից ստորագրվել է առանց վերապահումների։
«Ի պատասխան Ձեր հարցման (ԱԳՆ մուտքագրվել է 15.05.2023թ.) տեղեկացնում ենք, որ 1991թ. դեկտեմբերի 21-ի Ալմա-Աթայի Հռչակագիրը Հայաստանի Հանրապետության կողմից ստորագրվել է առանց վերապահումների»,- նշվում է ԱԳՆ-ի պաշտոնական գրության մեջ։
Մինչդեռ հարցմամբ բարձրացված հարցը ոչ թե ստորագրման ընթացքում վերապահումների, այլ՝ վավերացման մասին էր։ Ի գիտություն ԱԳՆ-ի՝ ստորագրված որեւէ միջազգային պայմանագիր չունի իրավական ուժ, քանի դեռ այն, օրենքով սահմանված կարգով, չի վավերացվել։ Իսկ Գերագույն խորհրդի՝ 1992 թվականի փետրվարի 18-ի որոշմամբ արձանագրել է, որ 1991 թվականի դեկտեմբերի 8-ին Մինսկում Բելոռուս Հանրապետության, Ռուսաստանի Ֆեդերացիայի (ՌԽՖՍՀ) և Ուկրաինայի կողմից ստորագրված Անկախ Պետությունների Համագործակցության ստեղծման մասին համաձայնագիրը վավերացնում է վերապահումներով։ Որոշման մեջ նշվում է թվով տասը վերապահում եւ հենց 10-րդ կետը սահմանում է․ «Համաձայնագրի 13 հոդվածի երկրորդ պարբերությունը «բաց է ԽՍՀ Միության անդամ բոլոր պետությունների առջև» բառերից հետո լրացնել «այդ թվում ԽՍՀՄ-ի նախկին ինքնավար կազմավորումների համար, որոնք ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի «ԽՍՀՄ-ի գոյության դադարեցման մասին» հռչակագրի ընդունումից առաջ անցկացրել են անկախություն հռչակելու վերաբերյալ համաժողովրդական հանրաքվե, և դրա հիման վրա ինքնավար կազմավորման իշխանության բարձրագույն գործադիր մարմինը դիմել է Անկախ Պետությունների Համագործակցություն` նրա կազմի մեջ ընդունվելու խնդրանքով» բառերով»:
Ակնհայտ է՝ ԱԳՆ-ն գիտակցում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները ու գործողությունները հակաօրինական են եւ վերապահումները շրջանցող որեւէ փաստաթղթի ստորագրում ի սկզբանե դատապարտված է, այն չի կարող իրավական ուժ ունենալ։ Իսկ վերապապումներն առոչինչ ճանաչելու գործընթաց սկսելու դեպքում կբացահայտվի Նիկոլ Փաշինյանի քարոզչական ամբողջ կեղծիքը,որով փորձ է անում Արցախի հայկականությունը կասկածի տակ դնող ու հայկական պատմական հողը հակառակորդին հանձնելու իր գործողությունների պատասխանատվությունը այլոց վերագրել»։

МИД Армении – в ловушке: утверждает, что Алма-Атинская декларация была подписана без оговорок, но игнорирует решение Верховного совета
12:16 01/06/2023
«Министерство иностранных дел Республики Армения оказалось в ловушке: осознавая, что ссылкой на Алма-Атинскую декларацию они не смогут сдать Арцах Азербайджану, что обход оговорок по ратификации – явное нарушение законодательства РА, оно пытается маневрировать, заявляя, будто Армения подписала ее без оговорок.
После состоявшихся в Праге четырехсторонних переговоров официальный Ереван заявил, что признает территориальную целостность Азербайджана на основании Алма-Атинской декларации 1991 года, в то время как ее ратификация осуществлялась с оговорками.
Сайт «Фактинфо» еще 15 мая направил письменный запрос в МИД РА, чтобы выяснить, признает ли РА территориальную целостность Азербайджана на основании оговорок по присоединению к Алма-Атинской декларации 1991 года, и, если нет, будет ли инициирован процесс аннулирования указанных оговорок. Кроме того, в запросе мы констатировали, что после вашингтонских переговоров МИД РА заявил, что «позиции по ключевым вопросам по-прежнему расходятся», и поинтересовались: удалось ли достичь взаимопонимания по указанным ключевым вопросам в ходе брюссельской встречи, поскольку Никол Пашинян остался доволен этой встречей?
У министерства иностранных дел, фактически, ответов на эти вопросы не было. Ответ на запрос был получен только 31 мая, при этом последний вопрос в нем вообще не затронут. Что касается Алма-Атинской декларации, то в полученном из МИД ответе отмечалось, что 21 декабря 1991 г. Алма-Атинская декларация была подписана РА без оговорок.
«В ответ на Ваш запрос (поступил в МИД 15.05.2023г.) сообщаем, что 21 декабря 1991 г. Алма-Атинская декларация была подписана Республикой Армения без оговорок», – говорится в официальном ответе МИД.
Между тем, вопрос, представленный в запросе вопрос касался оговорок не при подписании, а при ратификации. К сведению МИД: ни один подписанный международный договор не имеет юридической силы до момента его ратификации в установленном законом порядке. А решением Верховного совета от 18 февраля 1992 года зафиксировано, что Соглашение о создании Содружества Независимых Государств, подписанное 8 декабря 1991 года в Минске со стороны Республики Беларусь, Российской Федерации (РСФСР) и Украины, ратифицируется с оговорками.
В решении указываются десять оговорок, а пункт 10 гласит: «Второй абзац ст.13 Соглашения после слов «открыто для присоединения всех государств-членов бывшего Союза ССР» дополнить словами: «в том числе для бывших автономных образований СССР, которые до принятия декларации «О прекращении существования СССР» провели всенародный референдум о провозглашении независимости и на основании этого высший исполнительный орган автономного образования обратился к Содружеству Независимых Государств – с просьбой о принятии в его состав».
Очевидно, что МИД осознает, что заявления и действия Никола Пашиняна – незаконны, и подписание любого документа в обход оговорок изначально обречено, оно не может иметь юридической силы.
А в случае инициирования процесса признания оговорок недействительными обнаружится вся пропагандистская ложь Никола Пашиняна, с помощью которой он пытается свалить на других ответственность за свои действия, ставящие под сомнение армянскость Арцаха и сдать историческую армянскую землю врагу».