Փաշինյանն ու Ալիևը վերահաստատել են՝ փոխադարձաբար ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը. Ելիսեյան պալատ
Ելիսեյան պալատը հայտարարություն է տարածել Քիշնևում Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Եվրոպական խորհրդի ղեկավարների մասնակցությամբ հնգակողմ հանդիպման արդյունքներով։
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այս հինգշաբթի՝ հունիսի 1-ին, Քիշնևում կայացած Եվրոպական համայնքի երկրորդ գագաթնաժողովի շրջանակներում հանդիպել են Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ: Ադրբեջանի նախագահը և Հայաստանի վարչապետը վերահաստատել են 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում ձեռք բերված հանձնառությունը սահմանների ճանաչման վերաբերյալ Ալմա-Աթայի հռչակագրին:
Նրանք վերահաստատել են, որ փոխադարձաբար ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը: Եվրոպացի առաջնորդները կոչ են արել Հայաստանին և Ադրբեջանին հավատարիմ մնալ իրենց ստանձնած բոլոր պարտավորություններին, մասնավորապես՝ հնարավորինս կարճ ժամկետներում ազատ արձակել ռազմագերիներն: Նրանք նաև ընդգծել են Եվրամիության դիտորդական առաքելության կարևորությունը՝ ի նպաստ Հայաստանի։ Վերջում կողմերն ընդգծել են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների ներդրման կարևորությունը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կոչ է արել զերծ մնալ թշնամական ցանկացած հռետորաբանությունից և շեշտել խաղաղության վերադարձի ուղղությամբ ջանքերը շարունակելու կարևորությունը՝ ի շահ տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների։

The Elysee Palace issued a statement following the meeting between the leaders of Armenia, Azerbaijan, France, Germany and the European Council on Thursday.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev met together with European Council President Charles Michel, French President Emmanuel Macron and German Chancellor Olaf Scholz on the margins of the second European Political Community summit in Chisinau, Moldova.
The Elysee Palace said the Armenian and Azerbaijani leaders reaffirmed their commitment to the Almaty Declaration on mutual recognition of each other's borders and territorial integrity as announced earlier in Prague on October 6, 2022.
“The European leaders called on Armenia and Azerbaijan to comply with all their commitments, in particular to release prisoners of war as soon as possible. They also stressed the importance of the EU observation mission for the benefit of Armenia. Finally, the parties stressed the importance of defining rights and guarantees for the Armenians of Nagorno-Karabakh,” reads the statement.
It also said that Emmanuel Macron urged to refrain from any hostile rhetoric and highlighted the importance of continuing efforts to restore peace for the benefit of all peoples in the region.