Փաշինյանն ու Ալիևը վերահաստատել են՝ փոխադարձաբար ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը. Ելիսեյան պալատ
Ելիսեյան պալատը հայտարարություն է տարածել Քիշնևում Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Եվրոպական խորհրդի ղեկավարների մասնակցությամբ հնգակողմ հանդիպման արդյունքներով։
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այս հինգշաբթի՝ հունիսի 1-ին, Քիշնևում կայացած Եվրոպական համայնքի երկրորդ գագաթնաժողովի շրջանակներում հանդիպել են Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ: Ադրբեջանի նախագահը և Հայաստանի վարչապետը վերահաստատել են 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում ձեռք բերված հանձնառությունը սահմանների ճանաչման վերաբերյալ Ալմա-Աթայի հռչակագրին:
Նրանք վերահաստատել են, որ փոխադարձաբար ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը: Եվրոպացի առաջնորդները կոչ են արել Հայաստանին և Ադրբեջանին հավատարիմ մնալ իրենց ստանձնած բոլոր պարտավորություններին, մասնավորապես՝ հնարավորինս կարճ ժամկետներում ազատ արձակել ռազմագերիներն: Նրանք նաև ընդգծել են Եվրամիության դիտորդական առաքելության կարևորությունը՝ ի նպաստ Հայաստանի։ Վերջում կողմերն ընդգծել են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների ներդրման կարևորությունը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կոչ է արել զերծ մնալ թշնամական ցանկացած հռետորաբանությունից և շեշտել խաղաղության վերադարձի ուղղությամբ ջանքերը շարունակելու կարևորությունը՝ ի շահ տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների։

На пятисторонней встрече подчеркнута важность защиты прав и гарантий армян Нагорного Карабаха: Елисейский дворец
10:34 02/06/2023
Елисейский дворец распространил заявление по итогам пятисторонней встречи в Кишиневе с участием лидеров Армении, Азербайджана, Франции, Германии и Совета Европы.
Как сообщает «Арменпресс», в заявлении говорится:
«Президент Азербайджана Ильхам Алиев и премьер-министр Армении Никол Пашинян в этот четверг, 1 июня, в рамках II саммита Европейского политического сообщества, проходящего в Кишиневе, встретились с президентом Французской Республики, канцлером Германии Олафом Шольцем и председателем Европейского совета Шарлем Мишелем. Президент Азербайджана и премьер-министр Армении подтвердили достигнутую в Праге 6 октября 2022 года приверженность Алма-Атинской декларации о признании границ. Они подтвердили, что взаимно признают территориальную целостность друг друга. Европейские лидеры призвали Армению и Азербайджан соблюдать все взятые на себя обязательства, в частности, как можно скорее освободить военнопленных. Они также подчеркнули важность миссии наблюдателей Евросоюза во благо Армении. В завершение стороны подчеркнули важность внедрения механизма защиты прав и гарантий безопасности армян Нагорного Карабаха».
В заявлении также отмечено, что президент Франции Эммануэль Макрон призвал воздерживаться от любой враждебной риторики, и подчеркнул важность продолжения усилий по восстановлению мира во благо всех народов региона.