ԵԽ նախագահն ամփոփել է իր, Փաշինյանի, Ալիևի, Մակրոնի և Շոլցի մասնակցությամբ հանդիպումը
Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելն ամփոփել է Նիկոլ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի` Քիշնևում կայացած հնգակողմ հանդիպումը:
«Մենք քիչ առաջ շատ լավ հանդիպում ունեցանք նախագահ Ալիևի, վարչապետ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ։
Մենք հնարավորություն ունեցանք անդրադառնալ Բրյուսելում մայիսին քննարկված բոլոր թեմաներին՝ հաղորդակցությանը, անվտանգությանը և իրավունքներին, սահմանների դելիմիտացիային, խաղաղության պայմանագրին։
Այս հանդիպումը լավ նախապատրաստություն էր հաջորդ հանդիպմանը, որը տեղի կունենա հուլիսի 21-ին Բրյուսելում: Դա նշանակում է, որ մենք ջանասիրաբար աշխատում ենք և մտադիր ենք աջակցել հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ բոլոր դրական ջանքերին։
Ես նաև հայտարարել եմ, որ մտադիր եմ կրկին հրավիրել նախագահ Ալիևին, վարչապետ Փաշինյանին, կանցլեր Շոլցին և նախագահ Մակրոնին Եվրոպական քաղաքական հանրության հաջորդ հանդիպման շրջանակում, որը տեղի կունենա Իսպանիայում: Դա նշանակում է, որ ԵՄ-ի կողմից ամեն ինչ կանենք, որպեսզի օգնենք, աջակցենք, ավելի մեծ առաջընթաց արձանագրենք հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Միշելի հայտարարությունը հրապարակված է Եվրոպայի խորհրդի պաշտոնական կայքում։

European Council President Charles Michel hailed the “very good” talks with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev on Thursday.
French President Emmanuel Macron and German Chancellor Olaf Scholz also took part in the meeting held on the margins of the second European Political Community summit in Chisinau, Moldova.
“We just had a very good meeting, together with President Aliyev, Prime Minister Pashinyan, the President of France Emmanuel Macron, and the Chancellor of Germany, Olaf Scholz,” Michel said in his remarks after the meeting.
“We had the opportunity to address all the topics that we discussed in Brussels in May – connectivity, security and rights, the border delimitation, the peace treaty.
“This meeting was a good preparation for the next meeting that will take place in Brussels on 21 July. It means that we are working hard, and we intend to support all the positive efforts in the direction of normalisation of the relations. I also announced that I intend to invite again President Aliyev, Prime Minister Pashinyan, Chancellor Scholz, and President Macron in the margins of the next meeting of the European Political Community that will take place in Spain. It means that we will do everything on the EU side in order to help, to provide assistance, to make more progress in the direction of normalisation of the relations,” the EU chief noted.