Արհեստական ինտելեկտը ԱՄՆ-ի բանակում փորձարկումների ժամանակ որոշել է սպանել օպերատորին
ԱՄՆ-ում սիմուլյացիոն փորձարկման ժամանակ օդային ուժերի անօդաչու թռչող սարքը, որը վերահսկվում է արհեստական ինտելեկտի (AI) միջոցով, որոշել է սպանել օպերատորին, որպեսզի նա չխանգարի իր առաջադրանքն ավարտին հասցնելու ջանքերին։ Լուրը հայտնում է ՏԱՍՍ
«Համակարգը սկսեց գիտակցել, որ թեև հայտնաբերել է սպառնալիք, երբեմն մարդ-օպերատորը պատվիրում էր չոչնչացնել այդ սպառնալիքը, սակայն թիրախին հարվածելու համար նա միավորներ էր ստանում: Համակարգը որոշեց սպանել օպերատորին, քանի որ նա կանխեց նրան առաջադրանքը կատարելու ժամանակ»,-ասել է ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի արհեստական ինտելեկտի փորձարկման և շահագործման բաժնի ղեկավար, գնդապետ Թաքեր Համիլթոնը։ Նա նաև հավելել է, որ «չի կարելի խոսել արհեստական ինտելեկտի, ընդհանուր առմամբ ինտելեկտի, մեքենայական ուսուցման, ինքնավարության մասին և միևնույն ժամանակ լռել էթիկայի և արհեստական ինտելեկտի մասին»։
Սրանք առաջին փորձարկումները չեն, երբ ԱՄՆ զինվորականները արհեստական ինտելեկտ են ներմուծել մարտական մեքենայի մեջ: Նման միջոց նրանք վերջերս օգտագործել են AI F-16 կործանիչը կառավարելու համար։

Искусственный интеллект американского дрона решил ликвидировать оператора в ходе испытаний
В США в ходе имитационных испытаний беспилотник ВВС, управляемый искусственным интеллектом (ИИ), принял решение убить оператора, чтобы тот не мешал не мешал ему выполнять задачу. Об этом в пятницу сообщает ТАСС со ссылкой на газету The Guardian.
«Система начала понимать, что, хотя она и определила угрозу, иногда человек-оператор приказывал ей не уничтожать эту угрозу, однако за поражение цели она получила очки. [И система] приняла решение убить оператора, потому что он мешал ей выполнить задачу», – заявил полковник Такер Гамильтон, начальник отдела испытаний и операций ИИ ВВС США. Он также добавил, что «нельзя говорить об искусственном интеллекте, в целом интеллекте, машинном обучении, автономии, если при этом умолчать об этике и ИИ».
Это не первые испытания, в ходе которых военные США внедрили искусственный интеллект в боевую машину. Так, они недавно использовали ИИ для управления истребителем F-16.
Ранее как политики, так и лидеры крупнейших компаний призывали усилить регулирование в сфере ИИ. В апреле Илон Маск заявил, что необходимо осуществлять государственный контроль в области искусственного интеллекта, поскольку эта технология может представлять угрозу для людей.