Թուրքիայի ղեկավարի երդմնակալությանը կմասնակցի Էրդողանից դժգոհող ԱՄՆ դեսպանը
Շաբաթ օրը Թուրքիայի վերընտրված նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի երդմնակալության ժամանակ Միացյալ Նահանգները կներկայացնի Անկարայում դեսպան Ջեֆ Ֆլեյքը, ում համար թուրք առաջնորդը «փակել է իր դռները» նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ՝ հրաժարվելով հետագա փոխգործակցությունից: «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին գրում է Haberler.com-ը։
Ապրիլին Էրդողանը հայտարարել էր, որ հրաժարվել է Անկարայում ԱՄՆ դեսպանի հետ հետագա շփումներից այն բանից հետո, երբ վերջինս հանդիպել է գործող նախագահի ընտրական մրցակից, միասնական ընդդիմության թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուին։ Էրդողանն ընդգծել է, որ իր նստավայրի դռները «փակ են» դեսպանի առաջ, նա «այլևս չի կարող ներս մտնել»։
«Արարողությանը Միացյալ Նահանգները կներկայացնի Անկարայում ԱՄՆ դեսպան Ջեֆ Ֆլեյքը: Ավելի վաղ Էրդողանն արձագանքել էր նախընտրական շրջանում Քըլըչդարօղլուին դեսպանի կատարած այցին և դիվանագետին ասել էր. «Մի քիչ գլխով մտածեք։ Դուք դեսպան եք։ Այստեղ ձեր զրուցակիցը նախագահն է։ Ձեր տեղը կիմանաք»,-հիշեցնում է պորտալը։

Инаугурацию президента Турции посетит посол США Флейк, для которого Эрдоган «закрыл свои двери»
США на инаугурации переизбранного президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в субботу представит посол в Анкаре Джефф Флейк, для которого в период предвыборной кампании турецкий лидер "закрыл свои двери", отказавшись от дальнейшего взаимодействия, пишет портал Haberler.com.
Как передает РИА Новости, в апреле Эрдоган заявил, что отказался от дальнейших контактов с послом США в Анкаре, после того как последний встретился с соперником действующего президента на выборах, единым кандидатом от оппозиции Кемалем Кылычдароглу. Эрдоган подчеркнул, что двери его резиденции "закрыты" для посла, тот "больше не сможет войти".
"Посол США в Анкаре Джефф Флейк будет представлять США на церемонии (инаугурации президента Турции - ред.). Ранее Эрдоган отреагировал на посещение послом Кылычдароглу в период подготовки к выборам и сказал дипломату: "Подумайте немного головой. Вы посол. Ваш собеседник здесь - президент. Вы будете знать свое место", - напоминает портал.