Թուրքերը Նիկոլին տանում են Անկարա՝ որպես ռազմավար. Վահե Հովհաննիսյան
Հասարակությունները, որոնք չեն վիրավորվում, սովորաբար շատ ծանր աղետներ են ստանում։ Վիրավորվելը շատ կարևոր է կենսունակ լինելու համար։
Ներկայիս հայ հասարակությունը, ցավոք, չի վիրավորվում։
Էրդողանը 100 անգամ հպարտացել է, որ իր ուղարկած զենքերով են սպանել 5000 հայ, գրավել մեր հայրենիքը։ Ու Նիկոլը գնում է Էրդողանի երդմնակալությունը։ Ու հայ հասարակությունը չի վիրավորվում։
Հնում պատերազմ հաղթող կողմը պարտվածի թագավորին տանում էր որպես ռազմավար։ Հիմա լրիվ նույն վիճակն է։ Թուրքերը Նիկոլին տանում են Անկարա՝ որպես ռազմավար, ցույց տալով, որ ջարդեցինք Հայաստանը, հաղթեցինք, սպանեցինք, հիմա էլ նրանց «Թագավորին» ենք բերել՝ ի տես։
Վստահաբար, Անկարայում թե´ Էրդողանը, թե´ Ալիևը նշելու են հայերին ջարդելու փաստը՝ որպես համատեղ եղբայրության գրավական։
Կարող է ժեստ անեն ու տեղում «ներում շնորհեն» նրան։ Դա էլ է ընդունված ավանդույթ։
Ինձ չի հետաքրքրում՝ Նիկոլը դրանից կնեղվի, թե չէ, ինչ կզգա կամ չի զգա։ Ողբերգությունն այն է, որ հայ հասարակությունը դրանից չի վիրավորվելու։ Ու հարյուրավոր հայեր նրան դիմելու են «մեծարգո»-ով, հազարներով շարունակելու են աշխատել նրա նկարի տակ»։

Ваге Оганнисян: Турки везут Никола в Анкару в качестве трофея
Эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян на своей странице в Facebook коснулся поездки Никола Пашиняна в Анкару для участия в церемонии инаугурации президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
«Почему Никола позвали в Анкару?
Общества, которые не воспринимают оскорблений, как правило, получают очень тяжелые бедствия. Оскорбляться – очень важно в контексте жизнеспособности.
Нынешняя армянская общественность, к сожалению, не оскорбляется.
Эрдоган 100 раз хвастался тем, что присланным им оружием были убиты 5000 армян, с иих помощью они захватили нашу Родину. И Никол едет на инаугурацию Эрдогана. И армянское общество не оскорбляется.
В древности победившая в войне сторона уводила короля проигравшей стороны в качестве трофея. Сейчас точно такая же ситуация. Турки везут Никола в Анкару в качестве трофея, демонстрируя: «мы разрушили Армению, победили, убили, а сейчас привезли и их «короля».
Однозначно в Анкаре и Эрдоган, и Алиев отметят факт разгрома армян как залог общего братства.
Они могут в качестве жеста доброй воли на месте «помиловать» его. Это тоже принятая традиция.
Меня не волнует, расстроится Никол из-за этого или нет, что он почувствует или не почувствует.
Трагедия в том, что армянское общество это не оскорбит. И сотни армян будут обращаться к нему «многоуважаемый», тысячи будут продолжать работать под его портретом», – написал он.