Աշոտ Փաշինյանի գործով մեղադրյալ 44-օրյա պատերազմում զոհված Ժորա Մարտիրոսյանի մոր՝ Գայանե Հակոբյանի կալանքը տնային կալանքով փոխելը պաշտպանության կողմին չի բավարարում։ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանում նախնական դատական լսումներից առաջ լրագրողներին ասաց Գայանե Հակոբյանի պաշտպաններից Հովսեփ Սարգսյանը։
Հիշեցնենք, որ այսօր ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանը բեկանել է Գայանե Հակոբյանի կալանքի դեմ նրա պաշտպանների բողոքն ու որոշել փոխել նրա խափանման միջոցը տնային կալանքով։
«Առաջին ատյանի դատարանը նախնական դատական լսումներով քրեական դատավարությամբ պայմանավորած կարգով անդրադարձ կկատարի կիրառված խափանման միջոց տնային կալանքին՝ դա անփոփոխ թողելու, վերացնելու կամ ժամկետը երկարացնելու։
Մենք առաջարկելու ենք չկիրառել խափանման միջոց կամ ավելի թեթև խափանման միջոց, քան տնային կալանքը»,- ասաց պաշտպանը։
Նա հայտնեց, որ Գայանե Հակոբյանն այլևս տեղափոխված է, որովհետև առկա է դատարանի որոշումն ու հանձնարարությունը «Աբովյան» ՔԿՀ-ին։
«Տնային կալանքը նույն կալանքի ռեժիմն է, պարզապես այն տարբերությամբ, որ իր բնակության վայրում է։ Գայանե Հակոբյանը դատարան կբերվի ուղեկցությամբ»,- ասաց նա։
Հարցին՝ քրեական հետապնդման դադարեցման ի՞նչ իրավական ուղիներ կան, Հ.Սարգսյանն ասաց. «Դատական լսումները թույլ են տալիս պաշտպանական կողմին հանդես գալ համապատասխան միջնորդությամբ և ինչ-որ մի փուլում դադարեցնելու քրեական հետապնդումը, քանի որ պաշտանության կողմն այս պահին գտնում է, որ բացակայում է հանցակազմը։ Այսինքն կա որոշակի գործողություն, սակայն դրանում բացակայում է հանցակազմը։ Այսինքն, քրեորեն հետապնդելի այն արարքը, որը մեղասգրվում է, այդ մասով հանցակազմը կտրուկ բացակայում է»։
Հիշեցնենք, որ Գայանե Հակոբյանը Աշոտ Փաշինյանի «առևանգման գործով» մեկ ամսով կալանավորվել է մայիսի 20-ին։

Гаяне Акопян уже помещена под домашний арест
Сторона защиты не удовлетворена решением суда по изменению меры пресечения в отношении обвиняемой по делу «о похищении» Ашота Пашиняна матери погибшего в ходе 44-дневной войны Жоры Мартиросяна – Гаяне Акопян (по паспорту – Азгуш Мартиросян) с ареста на домашний арест. Об этом в беседе с журналистами в суде первой инстанции общей юрисдикции города Ереван заявил один из адвокатов Гаяне Акопян – Овсеп Саркисян.
Напомним, сегодня, 5 июня, стало известно, что Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Григория Ованнисяна постановил сменить меру пресечения в отношении матери погибшего в ходе 44-дневной войны Жоры Мартиросяна – Гаяне Акопоян на домашний арест.
«Суд первой инстанции в связи с порядком уголовного производства обратится к избранной мере пресечения – домашнему аресту – для того, чтобы оставить в силе данное решение, отменить или увеличить сроки.
Мы предложим не применять меру пресечения или применить более легкую меру пресечения, нежели домашний арест», – отметил адвокат.
Он сообщил, что Гаяне Акопян уже переведена на домашний арест, поскольку уже есть постановление суда и направление из УИУ «Абовян».
«Домашний арест – это тот же режим ареста, только с той разницей, что арест – по месту жительства. Гаяне Акопян в суд доставят в сопровождении», – отметил он.