Ունենք մտահոգություններ, որ նաև հենց կանխամտածված կերպով փորձ է արվում ՀՀ-ից նորանոր տարածքներ պոկել. Միրզոյան
12:45 05/06/2023
«Վերջին երեք տարիներին՝ 2021 թվականի մայիսի 21-ից սկսած, ադրբեջանական զինված ուժերը մի քանի անգամ ներխուժել են ՀՀ տարածք և նույնիսկ այն դեպքում, երբ լայնամասշտաբ հարձակման դեպք  չկա, Տեղ գյուղի մոտ էլի տեսանք, որ թյուրըմբռնում կա»,-հայտարարեց Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի հարցին, թե ինչու են ՀՀ իշխանությունները տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու համատեքստում անընդհատ շեշտում 29.8 հազար ք/կմ-ն և 86.6 հազար ք/կմ-ն:
Գեղամ Մանուկյանը նկատեց, որ Հայաստանը ճանաչել է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը, բայց թիվ չի հնչեցրել և սահմանազատման գործընթացն մինչև հիմա ընթանում են:
Նշելով որ ՀՀ-ն Վրաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունների մեջ է և անցնելով Տեղ գյուղի մոտ արձանագրված միջադեպին՝ Արարատ Միրզոյանն ասաց. «Ավելին, այս դեպքում թյուրըմբռնումը բավական չեզոք բառ է և վատ մտադրությունների բացակայության կանխավարկած է ենթադրում, բայց մենք ունենք մտահոգություններ, որ նաև հենց կանխամտածված կերպով փորձ է արվում ՀՀ-ից նորանոր տարածքներ պոկել՝ մի դեպքում փոքր, մեկ այլ դեպքում մեծ և մենք ենք շահագրգռված, որ այդ սահմանագիծն որքան հնարավոր է հստակ և որքան հնարավոր է շուտ ֆիքսվի»:
ՀՀ-ԱԳ նախարարը նաև տեղեկացրեց, որ Ադրբեջանը դեռ վերջնական համաձայնություն չի տվել սահմանազատումը 1975 թվականի խորհրդային քարտեզներով անելու հայաստանի առաջարկին, բրյուսելյան հանդիպմանն Ալիևն ընդամենը ասել է, որ դեմ չե դրան:

Арарат Мирзоян: Имеются опасения, что намеренно делается попытка «урвать» новые территории от Армении
13:34 05/06/2023
«За последние три года, начиная с 21 мая 2021 года, вооруженные силы Азербайджана несколько раз вторгались на территорию РА и даже в случае отсутствия широкомасштабных нападений, близ села Тех мы увидели, что налицо недопонимание», – заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян, отвечая на вопрос депутата от фракции НС «Айастан» Гегама Манукяна о том, почему власти Армении в контексте признания территориальной целостности постоянно подчеркивают территории площадью – 29.8 тысяч кв.км и 86.6 тысяч кв.км.
Гегам Манукян отметил, что Армения признала территориальную целостностью Грузии, но при этом цифры не озвучила, а работы по делимитации проводятся до сих пор.
Отметив, что между Арменией и Грузией установлены дружественные отношения, и перейдя к инциденту близ села Тех, Арарат Мирзоян отметил: «Более того, недопонимание является довольно нейтральным словом и предполагает отсутствие дурных намерений, но имеются опасения, что намеренно предпринимается попытка урвать новые территории от РА: в одном случае небольшие, в другом – чуть больше, и мы заинтересованы в том, чтобы работы по делимитации были проведены как можно точнее и как можно быстрее».
Глава МИД РА сообщил также, что Азербайджан ещё не дал окончательного согласия на предложение армянской стороны по проведению делимитации по картам 1975 года, на брюссельской встрече президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что азербайджанская сторона не против этого.