«Հրապարակ». Կրկին խոշորացույցի տակ է հայտնվել. Կձերբակալե՞ն Աշոտյանին
«Իրավապահ համակարգից տեղեկացանք, որ չի բացառվում՝ առաջիկա օրերին հայտնի քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալեն ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանին։
Հիշեցնենք, որ անցած տարեվերջին իրավապահների գործադրած տիտանական ջանքերն ապարդյուն անցան, գործին առնչվող տասնյակ մարդկանց ձերբակալեցին, որպեսզի Աշոտյանի դեմ ցուցմունք կորզեն` ապարդյուն։ Այժմ գործընթացն ակտիվացել է, բերման են ենթարկվում ԵՊԲՀ-ի հետ նախկինում երբևէ գործարք ունեցած մարդիկ, փորձում են կապ գտնել նրանց և Աշոտյանի միջև։ Խոսքը 2015 թ. Բժշկական համալսարանից խոշոր չափերի հափշտակության առիթով հարուցված քրեական գործի մասին է, որի շրջանակներում անցած տարեվերջին կալանավորեցին, ապա ազատ արձակեցին բուհի նախկին ռեկտոր, 70-ն անց Միքայել Նարիմանյանին։
Մեր աղբյուրները նշում են, որ Աշոտյանը կրկին խոշորացույցի տակ է հայտնվել՝ քաղաքական պատճառներով: Այս քրգործի հիմքով Աշոտյանի ՍԵԿՏ-ը փակ է՝ նրան արգելված է դուրս գալ երկրից, կարող է դուրս գալ միայն քննիչի թույլտվությամբ, վերջինս էլ չի բավարարում այդ միջնորդությունները: Տեղեկացանք, որ Էդմոն Մարուքյանն ու Արմեն Աշոտյանն օրերս հրավիրված էին Ավստրիա՝ Արցախի հարցով փակ քննարկման, սակայն Աշոտյանին մերժել են` նրա փոխարեն Հայկ Մամիջանյանին է ՀՀԿ-ն գործուղել։
Իշխանությունը թերևս մտավախություն ունի, որ Նիկոլ Փաշինյանի «խաղաղասիրական» մոտեցումների ֆոնին հայաստանյան ընդդիմության կոշտ դիրքորոշումները կարող են այդ հարթակներում հիստերիայի մեջ գցել ադրբեջանական պատվիրակություններին»։

«Грапарак»: Армен Ашотян снова может быть задержан по политическим мотивам
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что в правоохранительной системе не исключают, что в ближайшие дни в рамках известного уголовного дела будет задержан заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян.
Напомним, в конце прошлого года титанические усилия правоохранительных органов не дали результатов, десятки причастных к этому делу людей были задержаны, чтобы выудить показания против Ашотяна, однако, безуспешно.Сейчас процесс активизировался, задерживаются люди, которые когда-либо заключали сделки с ЕГМУ, пытаются найти связь между ними и Ашотяном. Речь идет об уголовном деле, возбужденном в связи с хищением в крупном размере в 2015 году, в рамках которого в конце прошлого года был арестован, а затем освобожден бывший ректор вуза 70-летний Микаел Нариманян.
«Наши источники передают, что Ашотян вновь оказался под «прицелом», по политическим мотивам. На основании этого уголовного дела Ашотяну запрещен выезд из страны без разрешения следователя, а последний не удовлетворяет эти ходатайства. Нам сообщили, что Эдмон Марукян и Армен Ашотян на днях были приглашены в Австрию на закрытое обсуждение по вопросу Арцаха, однако Ашотяну отказали в выезде, вместо него РПА командировал Айка Мамиджаняна.
Власти опасаются, что жесткие позиции армянской оппозиции на фоне «миролюбивых» подходов Никола Пашиняна могут ввести в истерику азербайджанские делегации на этих площадках», - пишет газета.