ԵՄ դեսպանը կարծում է, որ Վրաստանը 2023 թվականին կստանա Եվրամիության անդամի թեկնածուի կարգավիճակ
Վրաստանը ԵՄ-ի թեկնածուի կարգավիճակ կստանա մինչև տարեվերջ, սակայն մնացած ժամանակը պետք է հնարավորինս օգտագործել բարեփոխումների համար։ ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ այդ մասին վրացի լրագրողներին ասել է Վրաստանում ԵՄ դեսպան Պավել Գերչինսկին։
«Ինչ վերաբերում է ԵՄ-ին անդամակցելու Վրաստանի դիմումին, ապա իմ անձնական կարծիքն այն է, որ Վրաստանը կստանա թեկնածուի կարգավիճակ, սակայն չափազանց կարևոր է, որ մինչև տարեվերջ մնացած ժամանակը օգտագործվի 12 առաջնահերթությունների առնչությամբ առավելագույն առաջընթաց գրանցելու համար: Շատ կարևոր է, որ լավ նորություններ են գալիս Վրաստանից»,-ասել է Գերչինսկին։
Դիվանագետի խոսքով՝ Եվրահանձնաժողովի զեկույցը ԵՄ ընդլայնման վերաբերյալ կհրապարակվի հոկտեմբերին, իսկ մինչև տարեվերջ եվրոպական երկրների ղեկավարները պետք է քաղաքական որոշում կայացնեն Վրաստանի և կազմակերպությանն անդամակցել ցանկացող այլ երկրների վերաբերյալ։

Посол ЕС: Грузия к концу года получит статус кандидата в члены ЕС
Грузия к концу года получит статус кандидата в члены ЕС, однако оставшееся время необходимо максимально использовать для проведения реформ. Об этом сообщил грузинским журналистам посол ЕС в Грузии Павел Герчинский, пишет ТАСС.
«Что же касается заявки Грузии на членство в Евросоюзе, то моим личным мнением является то, что Грузия получит статус кандидата, однако крайне важным является то, чтобы оставшееся до конца года время было использовано для максимального прогресса в связи с 12 приоритетами. Также очень важно, что из Грузии поступают хорошие новости», – сказал Герчинский.
Как отметил дипломат, в октябре будет опубликован доклад Еврокомиссии по поводу расширения ЕС, а уже к концу года лидеры европейских стран должны будут принять политическое решение, касательно Грузии и других стран, желающих вступить в организацию.