Հարութ Սասունյան. Խորհուրդ Ալիևին. շարունակի՛ր վարկաբեկել Ադրբեջանի հեղինակությունը
Չնայած որ Ադրբեջանը թուրքական և իսրայելական զենքի ու վարձու իսլամիստական ահաբեկիչների օգնությամբ հաղթեց 2020 թվականի Արցախյան պատերազմում, նախագահ Ալիևը կործանում է իր երկրի միջազգային հեղինակությունը։
Պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո իր բարբարոսական գործողություններով Ալիևը ոտնահարեց Ադրբեջանի շահերը։ Արդյունքում, նա ինքն իրեն դարձրեց ատելի ու մերժված անձ և  ծիծաղի առարկա ամբողջ աշխարհում։ Մինչ Ռուսաստանն իր գիրկն է առել նրան իր քաղաքական շահերի համար, Արևմուտքը հանդուրժում է նրան, որպեսզի օգուտ քաղի ադրբեջանական նավթից ու գազից։
Շատ ուրախ եմ, որ Ալիևն այդքան բացասական  բաներ անում է ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլ ամբողջ աշխարհի աչքի առաջ։
Ալիևի չարագործությունների բազմաթիվ օրինակներ կան։ Ահա դրանցից մի քանիսը.
2020 թվականի պատերազմի ժամանակ ադրբեջանցի զինվորները կատարել են բարբարոսական գործողություններ, որոնք խախտում են միջազգային իրավունքը, ինչպիսիք են՝ գերեվարված հայ զինվորների և խաղաղ բնակիչների գլխատում, նրանց մարմինների անդամահատում, խոշտանգում, գերիների դատ դատարանում և երկարաժամկետ ազատազրկման դատապարտում։
Խախտելով միջազգային կոնվենցիաները՝ Ադրբեջանը 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ օգտագործել է արգելված կասետային և ֆոսֆորային ռումբեր հայ զինվորներին սպանելու համար։
Ադրբեջանը պարբերաբար ավերել և աղավաղել է հարյուրավոր հայկական մշակութային հուշարձաններ և պղծել տասնյակ հայկական եկեղեցիներ Արցախում՝ խախտելով «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» Հաագայի կոնվենցիան։
Ադրբեջանը շարունակում է խախտել 2020 թվականի պատերազմի ավարտին Փաշինյանի, Ալիևի և Պուտինի ստորագրած հրադադարի պայմանագիրը։ Ահա մի քանի օրինակ՝ բազմաթիվ հայ ռազմագերիների ազատ չարձակելը, Արցախում խաղաղ բնակիչների վրա կրակելը, Հայաստանի Հանրապետության տարածքի որոշ հատվածների գրավումը, նոր հայ պատանդներ վերցնելը և Հայաստանին ու Արցախին հետագա հարձակումներով սպառնալը, եթե նրանք չկատարեն Ադրբեջանի ցանկությունները։
Ալիևն անմարդկայնացրել և դիվականացրել է հայերին՝ նրանց բնութագրելով «տզրուկներ» և «գազաններ» ստոր ածականներով։ 2005 թվականին գերմանական պատվիրակության այցի ժամանակ Բաքվի քաղաքապետ Հաջիբալա Աբութալիբովն անամոթաբար  ասաց նրանց. «Մեր նպատակը հայերի լիակատար ոչնչացումն է։ Դուք, նացիստներդ, արդեն ոչնչացրել եք հրեաներին 1930-40-ականներին, այնպես չէ՞: Դուք պետք է մեզ հասկանաք»:
Ալիևը վերջին վեց ամիսների ընթացքում տասնյակ կեղծ բնապահպան ակտիվիստների է ուղարկել Լաչինի միջանցքը փակելու համար՝ զրկելով 120 հազար արցախցիների սննդից ու դեղամիջոցներից։ Այս այսպես կոչված բնապահպաններն ավելի շատ նման էին ահաբեկիչների։ Այնուհետև Ադրբեջանը անցակետ տեղադրեց Լաչինի միջանցքում՝ ավելի խախտելով 2020 թ. պայմանագիրը։
Բացի այդ, Ադրբեջանը պարբերաբար անջատում է Արցախի բնակչության ինտերնետն ու էլեկտրաէներգիան՝ պահելով նրանց մեկուսացված, մթության մեջ և առանց ջերմության սառնամանիքի պայմաններում։
Պարզ տարանցիկ ճանապարհի փոխարեն Ադրբեջանը բազմիցս պահանջում է միջանցք՝ Ադրբեջանի արևելյան հատվածից Նախիջևան անցնելու համար, որը ենթադրում է Ադրբեջանի ինքնիշխանություն Հայաստանի տարածքում՝ խախտելով 2020 թ. պայմանագիրը։ Պնդելով միջանցքի վրա՝ Ալիևը փաստացի հետաձգում է Հայաստանի տարածքով Ադրբեջանի մուտքը Նախիջևան։
Ալիևը հայտարարում է, որ Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքը «Արևմտյան Ադրբեջան» է։ Սա կատարյալ անհեթեթություն է։ Մինչ Արցախն ու Հայաստանը հազարամյա պատմություն ունեն՝ Ադրբեջանը նույնիսկ մեկ դար առաջ գոյություն չուներ։
Ալիևը ծիծաղելի խոստում է տվել, որ արցախցիներն ապրելու են ադրբեջանական տիրապետության տակ այնպես, ինչպես իր մյուս բոլոր քաղաքացիները, որոնք նույնպես ճնշված են։ Արցախցիները լավ են հիշում Ադրբեջանի բարբարոսական դաժան վերաբերմունքը իրենց նկատմամբ։ Հիմա նրանց շրջափակումը ցույց է տալիս, թե ապագայում որքան ավելի վատ են վերաբերվելու իրենց հետ:
Ալիևը բազմիցս կոչ է անում Հայաստանին խաղաղության պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ։ Ադրբեջանի կողմից ստորագրված ցանկացած պայմանագիր անիմաստ թղթի կտոր է, ինչպես տեսնում ենք Ալիևի կողմից 2020 թվականի համաձայնագրի խախտումներից։
Իրավիճակն ավելի վատթարացնելով՝ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլլերը ողջունեց Ալիևի խայտառակ հայտարարությունը, որ ինքը համաներում է տալու Արցախի բոլոր պաշտոնյաներին, որոնք հրաժարական կտան։ Փոխարենը Միլլերը պետք է դատապարտեր Ալիևի անընդունելի սպառնալիքները Հայաստան և Արցախ ներխուժելու վերաբերյալ։
Ալիևը մերժել է բազմաթիվ համաշխարհային առաջնորդների և միջազգային կազմակերպությունների, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, Համաշխարհային դատարանի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի պահանջները՝ ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին և ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը։
2020 թվականի պատերազմից հետո Ադրբեջանը Բաքվում հիմնեց ռասիստական «ռազմական ավարի պուրակ»՝ ցուցադրելով հայ զինվորների մոմե մոդելները՝ կեռ քթերով և աղավաղված դեմքերով։ Միջազգային հանրության բողոքներից և դատապարտումներից հետո ցուցահանդեսը փակվեց։
2004 թվականի փետրվարին ադրբեջանցի զինվորական Ռամիլ Սաֆարովը Հունգարիայում ՆԱՏՕ-ի ծրագրով ուսուցման ժամանակ կացնով կտրեց  քնած հայ զինվորի գլուխը։ Ադրբեջանի կողմից Հունգարիային մի քանի միլիարդ դոլար վարկ տալու դիմաց Սաֆարովը վաղաժամկետ ազատ արձակվեց՝ հասկանալով, որ ցմահ ազատազրկման մնացած մասը կկրի Բաքվի բանտում։ Սակայն Ալիևը Սաֆարովին ընդունեց որպես ազգային հերոսի, ներում շնորհեց, տվեց մայորի կոչում, անվճար բնակարան և 8 տարվա չվճարված աշխատավարձը։ Սա Ադրբեջանի փոխհատուցումն է Սաֆարովին՝ սառնասիրտ  սպանություն կատարելու համար։
Այս բոլոր պատերազմական հանցագործությունների հետևանքով Ալիևը վարկաբեկեց իր և Ադրբեջանի հեղինակությունն ամբողջ աշխարհում։ Միջազգային քրեական դատարանը պետք է ձերբակալի նրան և դատապարտի որպես պատերազմի հանցագործ։
Չնայած Ալիևի այպանելի գործողություններին, համաշխարհային տերությունները շարունակում են փակել իրենց աչքերը՝ անտեսելով նրա բազմաթիվ հանցագործությունները՝ կուրացած Ադրբեջանի նավթից ու գազից:

Even though Azerbaijan, with the help of Turkish and Israeli weapons and hired Islamic terrorists, won the 2020 Artsakh War, Pres. Aliyev has been destroying his country’s international reputation.
With his barbaric actions during and since the war, Aliyev has undermined the interests of Azerbaijan. As a result, he has made himself a hated pariah and the laughing stock of the entire world. While Russia is cuddling him for its own political interests, the West is tolerating him to benefit from Azerbaijan’s oil and gas.
I am very pleased that Aliyev is doing so many negative things in the eyes of not only Armenians, but also the entire world.
There are many examples of Aliyev’s misdeeds. Here are some of them:
During the 2020 war, Azeri soldiers committed barbaric acts that violate the international law, such as: beheading captured Armenian soldiers and civilians, mutilating their bodies, torturing them, trying the captives in court and sentencing them to lengthy jail terms.
In violation of international conventions, Azerbaijan used banned cluster and phosphorous bombs to kill Armenian soldiers during the 2020 war.
Azerbaijan systematically destroyed and defaced hundreds of Armenian cultural monuments and desecrated dozens of Armenian churches in Artsakh in violation of the Hague Convention on “the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict.”
Azerbaijan continues to violate the ceasefire agreement signed by Pashinyan, Aliyev and Putin at the end of the 2020 war. Here are some examples: Not releasing many of the Armenian Prisoners of War, shooting at civilians in Artsakh, occupying parts of the territory of the Republic of Armenia, taking new Armenian hostages, and threatening Armenia and Artsakh with further attacks if they do not comply with Azerbaijan’s wishes.
Aliyev has dehumanized and demonized Armenians by describing them with vile adjectives, such as “leeches” and “wild animals.” In 2005, during the visit of a German delegation, the Mayor of Baku, Hajibala Abutalybov, shamelessly told them: “Our goal is the complete elimination of Armenians. You, Nazis, already eliminated the Jews in the 1930s and 1940s, right? You should be able to understand us.”
Aliyev dispatched dozens of fake eco-activists to block the Lachin Corridor during the last six months, depriving 120,000 Artsakhtsis of food and medicines. These so-called eco-activists were more like eco-terrorists. Azerbaijan then placed a checkpoint at the Lachin Corridor further violating the 2020 agreement.
In addition, Azerbaijan periodically cuts off the Internet and electricity of the Artsakh population, keeping them isolated, in the dark and without heat in freezing temperatures.
Instead of a simple transit road, Azerbaijan repeatedly demands a corridor to cross from eastern Azerbaijan to Nakhichevan, which implies Azeri sovereignty over Armenia’s territory, in violation of 2020 agreement. By insisting on the Corridor, Aliyev is actually delaying Azerbaijan’s access to Nakhichevan through Armenia.
Aliyev declares that all of the territory of the Republic of Armenia is ‘Western Azerbaijan.’ This is sheer nonsense. Whereas Artsakh and Armenia are thousands of years old, Azerbaijan did not exist until a century ago.
Aliyev made the ridiculous pledge that Artsakhtsis will live under Azerbaijani rule just like all of its other citizens who are also repressed. Artsakhtsis remember well their barbaric mistreatment by Azerbaijan. Blockading them now shows how much worse they will be treated in the future.
Aliyev repeatedly urges Armenia to sign a peace treaty with Azerbaijan. Any treaty signed by Azerbaijan is a meaningless piece of paper as we see from Aliyev’s violations of the 2020 agreement.
To make matters worse, State Dept. spokesman Matthew Miller welcomed Aliyev’s outrageous statement that he will give amnesty to all Artsakh officials who resign. Instead, Miller should have condemned Aliyev’s unacceptable threats to invade Armenia and Artsakh.
Aliyev dismissed the demands of scores of world leaders and international organizations as well as the UN Security Council, the World Court and European Court of Human Rights to release the Armenian POWs and unblock the Lachin Corridor.
After the 2020 war, Azerbaijan established a racist Military Trophies Park in Baku, displaying wax models of Armenian soldiers with hooked noses and distorted faces. After complaints and condemnations by the international community, the exhibit was closed down.
In February 2004, an Azeri soldier, Ramil Safarov, used an axe to chop the head of a sleeping Armenian soldier in Hungary during a NATO program. In return for Azerbaijan loaning Hungary several billion dollars, Safarov was released prematurely with the understanding that he will serve the rest of his life sentence in a Baku jail. However, Aliyev welcomed Safarov as a national hero, pardoned him, promoted him to the rank of major, and gave him a free apartment and eight years of back pay. This is Azerbaijan’s compensation to Safarov for committing a cold blooded murder.
As a result of all these war crimes, Aliyev has destroyed his and Azerbaijan’s reputation around the world. He should be arrested and tried by the International Criminal Court as a war criminal.
Despite Aliyev’s reprehensible actions, world powers keep closing their eyes ignoring his many crimes, blinded by Azerbaijan’s oil and gas.