Եռակողմ պայմանավորվածությունների փաթեթը համարում ենք այլընտրանք չունեցող ճանապարհային քարտեզ․ Զախարովա
18:49 07/06/2023
«Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ աշխատում ենք Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վրա եռակողմ ձևաչափով Ռուսաստան, Ադրբեջան, Հայաստան՝ հիմնվելով մեր երկրների ղեկավարների հայտարարությունների վրա»,- ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է ՌԴ խոսնակ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է Մոսկվան գնահատում Հարավային Կովկասում արևմտյան երկրների ակտիվացումը։
Նա նշել է, որ եռակողմ պայմանավորվածությունների փաթեթը համարում են այլընտրանք չունեցող ճանապարհային քարտեզ Ռուսաստանի համար երկու եղբայրական ժողովուրդների հաշտեցման գործընթացի հարցում՝ ընդգծելով, որ այդ աշխատանքներն ունեն իրենց դինամիկան, ձևաչափերը, լրացուցիչ գործիքները։
«Մենք չենք փորձում որևէ բան արագացնել, մենք գնում ենք նախանշված պլանով, իրականացնում ենք այն ամենը, ինչի մասին պայմանավորվել ենք։ Մեզ համար միշտ առաջնահերթություն է մնում Ադրբեջանի և Հայաստանի մոտեցումների մերձեցումը, կայուն հավասարակշռված լուծումների մշակումը։ Հենց նման մոտեցումներին, նման աշխատանքին մենք պատրաստ ենք հետագայում աջակցել»,-ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի գործողություններին, ապա նա ասաց. «Հարց է առաջանում, թե ինչով է պայմանավորված հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ մեծ  հետաքրքրությունը։ Նախկինում, առաջին հերթին՝ ԵՄ-ի կողմից, ոչ ոք մեծ հետաքրքրություն չէր ցուցաբերում անդրկովկասյան խնդիրների նկատմամբ։ Հիմա իրավիճակը կարծես փոխվել է»։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչն անդրադարձել է պատմական փորձին՝ ընդգծելով. «Դա ցույց է տալիս, որ դրսից պարտադրված խաղաղության բանաձևերը, հատկապես նրանք, որոնք առաջարկում և առաջ են մղվում արագացված ռեժիմով, երբեք ոչ մի լավ բանի չեն հանգեցրել։
Դուք պետք է իմանաք տարածաշրջանի պատմությունը, հակամարտության պատմությունը, ժողովուրդների պատմությունը, դուք պետք է խորապես զգաք և, որ ամենակարևորը,  շահագրգռված լինեք իսկապես խաղաղ կարգավորման համար»:

Захарова: Москва считает комплекс трехсторонних договоренностей безальтернативной дорожной картой для процесса примирения между Ереваном и Баку
18:16 07/06/2023
«Мы многократно заявляли, что ведем работу по нормализации отношений Баку и Еревана в трехстороннем формате Россия, Азербайджан, Армения на основе заявлений лидеров наших стран», – заявила на еженедельном брифинге официальный представитель РФ Мария Захарова, отвечая на вопрос, как Москва оценивает активизацию стран Запада на Южном Кавказе.
По её словам, Москва считает комплекс трехсторонних договоренностей безальтернативной дорожной картой для процесса примирения двух братских для России народов.
«В этой работе есть свои треки, своя динамика переговорного процесса, форматы, дополнительные инструменты. Мы не пытаемся ничего форсировать, мы идем по намеченному плану, реализуем все, о чем было договорено. Для нас всегда остается приоритетом сближение подходов Азербайджана и Армении, выработка устойчивых сбалансированных решений – именно такому подходу, такой работе мы готовы дальше содействовать», – добавила она.
Что касается действий США и Евросоюза, она отметила: «Тут возникает вопрос, чем вызвана внезапная повышенная активность в армяно-азербайджанской нормализации. Ранее, прежде всего со стороны ЕС, к закавказской проблематике особого интереса никто не проявлял. Сейчас же, видимо, поменялась конъюнктура».
Официальный представитель МИД РФ сослалась на исторический опыт, подчеркнув: «Он показывает, что навязанные извне мирные формулы, особенно, которые рекомендуются и пропихиваются в ускоренном режиме, ни к чему хорошему никогда не приводили.
Нужно знать историю региона, историю конфликта, историю народов, нужно глубоко чувствовать, и, самое главное, быть заряженным на истинно мирное урегулирование. Ещё не менее важная вещь – не иметь какого-то второго дна в своих действиях, а быть искренними в желании достичь именно этой задачи».