Ալեքսանդր Իսկանդարյան. Ռուսական ազդեցությունը տարածաշրջանում նվազել է 2020-ի պատերազմի ժամանակ
«Արդեն սխալ է անվանել ղարաբաղյան հակամարտություն, այն հայ-ադրբեջանական է, իհարկե, հակամարտության կենտրոնում Արցախն է»,- Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդման ժամանակ ասել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
Նրա խոսքով, Արցախում, Արցախի շուրջ տեղի ունեցող իրավիճակն այս հակամարտության մեջ ամենակարևորն է, սակայն միակը չէ։  Նա հիշեցրել է, որ վերջին լուրջ  էսկալյացիաները տեղի են ունեցել հայ-ադրբեջանական սահմանին, հայկական կողմից զոհեր են լինում հենց հայ-ադրբեջանական սահմանին։
Խոսելով Ռուսաստանի ազդեցության մասին Հարավային Կովկասում, նա նախ նշել է՝ Հայաստանում հասկանում են, որ մենք Ռուսաստանից շատ ուժեղ կախվածություն ունենք։
Ա. Իսկանդարյանը չի կարծում է, որ Ռուսաստանն ընդհանրապես կցանկանա ազատվել Հարավային Կովկասից, որոշի, որ Հայաստանը պահելը կամ անվտանգության երաշխավոր լինելը թանկ է, քան հեռանալն ու ողջ տարածաշրջանը կորցնելը։
«Հիմա, հազիվ թե նման որոշում կայացնի, թեև ՌԴ ղեկավար շրջանակներում կան նման կարծիք ունեցող մարդիկ։ Նրանք կարծում են, որ ոչ Հայաստանը, ոչ Ադրբեջանը մինչև վերջ «մերը» չեն լինի։ Բայց նրանք ղեկավարության շրջանում կարծիք ստեղծող չեն»,- ասել է քաղաքագետը։
Ըստ նրա, եթե ՌԴ-ն կողմերից մեկին աջակցի, կկորցնի և մեկին, և մյուսին. «Եթե աջակցի Ադրբեջանին, կկորցնի Հայաստանը, հետո կկորցնի Ադրբեջանը։ Կամ աջակցի Հայաստանին Արցախի հետ, կկորցնի Ադրբեջանը, հետո Հայաստանը Արցախի հետ։ Այդ իսկ պատճառով ինչ-որ կերպ կմնա այստեղ, բայց ինչպես ասում են «մնացորդային սկզբունքով», իրեն հիմնական մտահոգությունը Ուկրաինան է։
Անհնար է, որ մեր տարածաշրջանում ընդհանրապես կորի ռուսական ազդեցությունը։ Հարևանությամբ գտնվող նման մեծության երկիրը չի կարող սկզբունքորեն կորել տարածաշրջանից։ Ռուսաստանը կունենա իր ազդեցությունը մեր տարածաշրջանում, եթե անգամ Ռուսաստանը չցանկանա։ Նույնիսկ եթե ցանկանա լինել մեկուսացված երկիր, հեռանա ամեն տեղից, միևնույնն է՝ անհնար կլինի չնկատել այդ պետության ազդեցությունը»։
Նա հնարավոր է համարում, որ ռուսական ազդեցությունը նվազի տարածաշրջանում, և հնարավոր է, որ դա տեղի է ունենում հիմա մեր աչքի առաջ։
«Դա տեղի ունեցավ 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ, այն, որ Թուրքիան ստրատեգիական իմաստով մտավ մեր տարածաշրջան։ Այն տնտեսապես, մշակութային առումով  եղել է մեր տարածաշրջանում, Ադրբեջանում, Վրաստանում էլ, բայց ստարատեգիական իմաստով մտավ 2020 թվականի պատերազմից հետո։ Նրանք այստեղ են,  ռուսները ստիպված նրանց հաշվի են առնում, քանի որ Թուրքիան  շատ ավելի կարևոր է Ռուսաստանի համար, քան Ադրբեջանը»,- ասել է Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։

Александр Искандарян: Уменьшение влияния РФ в регионе произошло во время войны 2020 года
«Я вообще думаю, что называть этот конфликт карабахским – уже неправильно. Он армяно-азербайджанский. Конечно, Арцах – центр этого конфликта», – заявил директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян в интервью программе «Есть вопросы» сайта Aysor.am.
По его словам, ситуация вокруг Арцаха – самое главное, что происходит в этом конфликте, но не только. Политолог напомнил, что последние серьезные эскалации – на границе Армении, а не в Арцахе, жертвы – в основном на границе Армении и Азербайджана, а не Арцаха и Азербайджана.
Что касается влияния России на Южном Кавказе, Искандарян отметил, что оно останется прежним.
Что касается вопроса о том, пожелает ли Россия избавиться от Южного Кавказа, решит ли Москва, что быть спонсором безопасности Армении – дороже, чем уйти и потерять весь регион, политолог указал:
«Сейчас вряд ли. В российском руководстве есть такие мнения, есть люди, которые говорят: сколько ни вбухивай в Южный Кавказ денег, энергии и внимания, все равно ни Армения, ни Азербайджан не будут «нашими» до конца. Есть такие люди. Но они не являются мейнстримом российской политической мысли».
По его словам, если РФ поддержит какую-либо из сторон совершенно однозначно, она потеряет и ту, и другую. «Если она поддержит однозначно Азербайджан, то она потеряет Армению, а потом и Азербайджан. Если она поддержит однозначно Армению с Арцахом, она потеряет Азербайджан, а потом Армению с Арцахом. Поэтому как-то оставаться они здесь будут, но как это говорится, «по остаточному принципу». Основная их забота – в Украине», – пояснил он.
«Вообще исчезнуть российское влияние в нашем регионе не может. Это невозможно…Страна такой размерности, находящаяся по соседству, не может исчезнуть из региона в принципе. Это невозможно. Россия будет иметь свое влияние в нашем регионе, даже если она этого не будет хотеть. Даже если Россия захочет быть очень изоляционистской страной и уйти отовсюду, все равно, не замечать ее будет невозможно», – сказал Искандарян.
«Россия будет оставаться страной, которая в нашем регионе будет иметь значение. Она будет оставаться соседкой, очень большой страной с соответствующим потенциалом. Но уменьшиться это влияние может и это происходит сейчас, прямо на наших глазах.
Это произошло действительно во время войны 2020 года – в силу того, что Турция в стратегическом смысле вошла в наш регион. Она экономически и культурно была в нашем регионе.
И в Азербайджане, и в Грузии… Но в стратегическом смысле они вошли после войны 2020 года. И они уже тут. И русским приходится с этим считаться, так как Турция безумно важна для России, больше, чем Азербайджан», – отметил политолог.