Ադրբեջանի ԱԳ նախարար. Բաքուն և Երևանը խաղաղության շեմին են
«Ադրբեջանն ու Հայաստանը խաղաղության շեմին են»,- հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ ելույթ ունենալով Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) մշտական խորհրդի արտահերթ նիստում։ Նրա խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը՝ այդ երկրի ԱԳՆ մամուլի ծառայությանը հղումով։
«Շուրջ երեսուն տարվա զինված հակամարտության ավարտով և իրենց անկախության վերականգնումից հետո առաջին անգամ երկու երկրների կողմից ստանձնած պարտավորություններով՝ հարգելու միմյանց ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և միմյանց սահմանների անձեռնմխելիությունը, Ադրբեջանն ու Հայաստանը խաղաղության շեմին են»,- ասել է Բայրամովը։
Բայրամովն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն ակտիվորեն աշխատում է Հայաստանի հետ կայուն խաղաղություն ապահովելու համար։ Նրա խոսքով, վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում Վաշինգտոնում, Բրյուսելում, Մոսկվայում և Քիշնևում կայացած բանակցությունները «հնարավորություն են տվել ավելի լավ հասկանալ կողմերի դիրքորոշումները»։

Азербайджан и Армения находятся "на пороге мира". Об этом заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов, выступая на специальном заседании Постоянного совета Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ). Его слова приводит ТАСС со ссылкой на пресс-службу МИД этой страны.
"С окончанием почти тридцатилетнего вооруженного конфликта и с принятыми впервые после восстановления двумя странами своей независимости обязательствами уважения суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности границ друг друга [Азербайджан и Армения] находятся на пороге мира", - приводит слова министра пресс-служба МИД.
Байрамов подчеркнул, что Азербайджан ведет активную работу с Арменией для обеспечения устойчивого мира. По его словам, проведенные за последние несколько недель переговоры в Вашингтоне, Брюсселе, Москве и Кишиневе "позволили лучше понять позиции сторон".