Պատել. ԱՄՆ-ը հավատում է, որ Երևանի և Բաքվի միջև ուղիղ երկխոսությունը կայուն և արժանապատիվ խաղաղության հասնելու բանալին է
12:18 08/06/2023
ԱՄՆ-ը շարունակում է հավատալ, որ Երևանի և Բաքվի միջև ուղիղ երկխոսությունը կայուն և արժանապատիվ խաղաղության հասնելու բանալին է։ Այս մասին հունիսի 7-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավարի տեղակալ Վեդանտ Պատելը։
Հարցին՝  կարծո՞ւմ է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները կարող են էական առաջընթաց գրանցել հաջորդ շաբաթ Վաշինգտոնում կայանալիք հանդիպմանը, Պատելը պատասխանել է՝ կրկնելով ավելի վաղ արված հայտարարությունը.
«Մենք անհամբերությամբ սպասում ենք Վաշինգտոնում կայանալիք բանակցությունների հերթական փուլին, քանի որ կողմերը շարունակում են ձգտել խաղաղ ապագայի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Հայաստանի արտգործնախարարության մամուլի քարտուղարն ասել էր. «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ գործընթացի քննարկումների հաջորդ փուլն արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով նախատեսվում է հունիսին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում: Քննարկումները մեկնարկելու են հունիսի 12-ին»։

Ведант Патель: США по-прежнему считают, что прямой диалог между Ереваном и Баку – ключ к достижению прочного и достойного мира
12:01 08/06/2023
США по-прежнему считают, что прямой диалог между Ереваном и Баку – ключ к достижению прочного и достойного мира. Об этом на брифинге 7 июня заявил заместитель руководителя пресс-службы Госдепартамента США Ведант Патель.
На вопрос, смогут ли, на его взгляд, министры иностранных дел Армении и Азербайджана добиться каких-то значительных успехов на намеченной на следующей неделе встрече в Вашингтоне, Патель ответил, повторив сделанное ранее заявление:
«Мы с нетерпением ожидаем проведения очередного раунда переговоров в Вашингтоне, поскольку стороны продолжают стремиться к мирному будущему в регионе Южного Кавказа».
Напомним, ранее пресс-секретарь МИД Армении сообщила:
«Следующий раунд обсуждений вокруг процесса урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном на уровне министров иностранных дел намечен на июнь в столице США Вашингтоне. Обсуждения стартуют 12 июня».