Ռուսական թատրոնի «Գարդենիա» ներկայացումը կմասնակցի Չեխովի անվան միջազգային փառատոնին
Կ․ Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնը կմասնակցի Չեխովի անվան թատերական միջազգային հեղինակավոր փառատոնին։ Հունիսի 8-ին «Դրամատիկական արվեստի դպրոց» Թատրոնի բեմում (Մեյերհոլդի Մեծ դահլիճ) Երևանի ռուսական  դրամատիկական թատրոնը կցուցադրի  Է․ Հովանեցի «Գարդենիա» դրաման՝ Գոռ Մարգարյանի ռեժիսուրայով։
Ներկայացման դերակատարներն են Ելենա Վարդանյանը, Տաթևիկ Մելքոնյանը, Հայարփի Զուռնաչյանը, Աննա Մանուչարյանը, Հռիփսիմե Նահապետյանը։ Նկարչական ձևավորումն ու զգեստները՝ Նելլի Բարսեղյանի, երաժշտական ձևավորումը` Գոռ Մարգարյանի:
«Գարդենիա» ներկայացումը ուղերձ է այսօրվա հանդիսատեսի համար` ինքնաճանաչողության, կնոջ դերակատարման, նրան ուղղված նախախնամ մարտահրավերների վերլուծությամբ։
Ներկայացման առաջնախաղը կայացել է 2020թ-ի օգոստոսի 20-ին։
Փառատոնը շարունակում է ռուս հանդիսատեսին ծանոթացնել համաշխարհային թատերարվեստի լավագույն ձեռքբերումներին։ Այս տարի փառատոնը նշում է իր 30-ամյակը։
Չեխովի անվան միջազգային թատերական փառատոնի ցուցադրությունները կշարունակվեն մինչև հոկտեմբերի 8-ը։ Փառատոնի մեկնարկը տրվել է մայիսի 24-ին։
Ռուսական դրամատիկական թատրոնի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ «Գարդենիա» ներկայացումը կմասնակցի նաև Պլատոնյան միջազգային 12-րդ փառատոնին։ Ներկայացման ցուցադրությունները նախատեսված են  հունիսի 10-ին և 11-ին՝ Վորոնեժի Ա․ Կոլցովի անվան դրամայի պետական թատրոնի մեծ բեմում։

Спектакль «Гардения» Русского театра – на Международном театральном фестивале имени Чехова
Русский драматический театр имени К. Станиславского примет участие в престижном Международном театральном фестивале имени Чехова.Пресс-служба Русского драматического театра приводит подробности.
8 июня на сцене Театра «Школа драматического искусства» (Большой зал Мейерхольда) Ереванский русский драматический театр им. К. Станиславского покажет драму «Гардения» Э. Хованец (режиссер Гор Маркарян).
Исполнители ролей - Елена Варданян, Татевик Мелконян, Айарпи Зурначян, Анна Манучарян, Рипсиме Нагапетян. Сценография и костюмы – Нелли Барсегян, музыкальное оформление – Гора Маркаряна.
Спектакль «Гардения» - это послание, адресованное сегодняшнему зрителю - о роли женщины, вызовах, брошенных ей судьбой и самопознании.
Премьера спектакля состоялась 20 августа 2020 года.
Фестиваль продолжает знакомить российского зрителя с лучшими достижениями мирового театрального искусства. В этом году фестиваль отмечает свое 30-летие.
Спектакли Международного театрального фестиваля имени Чехова продлятся до 8 октября. Фестиваль стартовал 24-го мая.
Отмечается, что спектакль «Гардения» примет участие также в 12-м Международном Платоновском фестивале. Показы спектаклей состоятся 10 и 11 июня с/г на большой сцене Воронежского государственного академического театра драмы имени А. В. Кольцова.