Միշուստինն առաջարկել է հրավիրել հայ գործընկերներին՝ քննարկելու ատոմակայանի կառուցման արժեքը և պարամետրերը
15:51 08/06/2023
Ռուսաստանը պատրաստ է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) իր գործընկերների հետ քննարկել իրենց տարածքում ատոմակայանների կառուցման ֆինանսական հարցերը, ինչպես նաև ագրեգատների հզորության հետ կապված պարամետրերը։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, ասել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը։
ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի և ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին մասնակցող պատվիրակությունների ղեկավարները հինգշաբթի այցելել են «Եվրասիան մեր տունն է» ցուցահանդեսը, որտեղ ծանոթացել են միութենական տարածքում իրականացվող տարբեր համատեղ նախագծերին
«Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի տաղավարում պատվիրակությունների ղեկավարներին պատմել են աշխարհի ամենաերիտասարդ և ամենաարդյունավետ կայանի՝ ռուս-բելառուսական ատոմակայանի համատեղ նախագծի մասին։
Միշուստինը Նիկոլ Փաշինյանի ուշադրությունը հրավիրել է ծրագրի ֆինանսավորման համակարգի վրա։
Փաշինյանն իր հերթին նշել է, որ, ինչպես իրեն հայտնել են, «Ռոսատոմն» առաջարկում է կառուցել ընդամենը 1200 մեգավատ հզորությամբ բլոկներ, բայց ոչ ավելի ցածր։ «Ռոսատոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչովն ասել է, որ ընկերությունը կարող է և 600 մեգավատտ անել, և 400, բայց դրանք կլինեն առաջնային նախագծեր և մի փոքր ավելի թանկ:
Միշուստինն առաջարկել է հրավիրել հայ գործընկերներին և, այդ թվում, խոսեն  արտադրողականության գնի մասին:
«Ալեքսեյ (Լիխաչով), այսօրվա դրությամբ ուրեմն պետք է քննարկենք գնային քաղաքականությունը։ Մենք պատրաստ ենք քննարկել, դա առաջնահերթ է։ Եվ նույնը Ղազախստանի գործընկերների հետ, մենք պատրաստ ենք», - ասել է ՌԴ վարչապետը։

Мишустин предложил пригласить армянских коллег – обсудить стоимость и параметры строительства АЭС
Россия готова обсуждать с коллегами по Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС) финансовые вопросы строительства атомных электростанций на их территориях, а также параметры, связанные с мощностью блоков, заявил премьер-министр РФ Михаил Мишустин.
Как передает ТАСС, главы делегаций, участвующих в заседании Совета глав правительств СНГ и заседании межправительственного совета ЕАЭС, в четверг посетили выставку «Евразия - наш дом», где ознакомились с различными совместными проектами, которые реализуются на союзном пространстве.
На стенде госкорпорации «Росатом» главам делегаций рассказали о самой молодой и эффективной станции в мире - совместном российско-белорусском проекте АЭС. «Это мировой бестселлер, два мощных блока по 1 200 мегаватт», - сказал глава Росатома Алексей Лихачев. На данный момент первый блок Белорусской АЭС уже введен в эксплуатацию, а второй проходит испытания.
Мишустин обратил внимание премьер-министра Армении Никола Пашиняна на систему финансирования проекта, указав, что его стоимость «осваивалась чуть больше чем [на] 40% белорусскими компаниями».
Лихачев в этой связи отметил, что Росатом возводит такие проекты «как себе»: «Отвечаем по всем самым жестким нормам регулирования РФ и МАГАТЭ за качество, эффективность и безопасность. После сдачи продолжаем относиться как к себе, готовя кадры, включая все резервные наши активности в работу по улучшению топлива и, конечно, подготовку персонала».
Пашинян в свою очередь заметил, что, как ему докладывают, Росатом предлагает строительство блоков мощностью только 1 200 мегаватт, но не ниже. «У нас есть и "тысячники", которые мы строим, мы можем сделать и 600 [мегаватт], и 400, но это будут проекты флагманские и чуть дороже», - ответил Лихачев
Мишустин предложил пригласить армянских коллег и, в том числе, «поговорить о цене на производительность». "Алексей [Лихачев], на сегодняшний день нужно тогда ценовую политику обсуждать. Мы готовы обсуждать, это первое. И то же самое с казахстанскими коллегами, мы готовы», - сказал премьер-министр РФ.