ՀՀ-ի համար ֆանտաստիկ հնարավորություն է ստեղծվել. Տիգրան Սարգսյանը` պատժամիջոցների մասին
ԵԱԶԲ վարչության նախագահի տեղակալը բացատրել է, թե ինչու են պատժամիջոցները հնարավորություններ ստեղծում Հայաստանի համար և ինչ օգուտներ պետք է քաղել դրանցից։
ԵԱՏՄ երկրների վրա կիրառվող պատժամիջոցները Հայաստանի համար ֆանտաստիկ հնարավորություններ են ստեղծում։ Այս մասին ասաց ՀՀ նախկին վարչապետ, ԵԱԶԲ վարչության նախագահի տեղակալ, թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամի համակարգող Տիգրան Սարգսյանը` պատասխանելով Sputnik Արմենիայի հարցին։
Սարգսյանն ընդգծել է, որ պատժամիջոցները երկակի ազդեցություն են ունենում, բայց Հայաստանն արդեն 2 տարի է` դրանից մեծ եկամուտ է ստանում։ Ըստ Սարգսյանի` տնտեսական աճն էլ ավելի բարձր է, քան կանխատեսում էր պետությունը։
«Հայաստանի համար ֆանտաստիկ հնարավորություններ են ստեղծվել, որովհետև կապիտալի ներհոսք է տեղի ունենում` մեր երկրում հարյուրավոր IT ընկերություններ են ստեղծվել, որտեղ ԵԱՏՄ տարածքի մասնագետներ են աշխատում։ Այն պրոդուկտը, որը նրանք ստեղծում են, ամբողջ Եվրասիական տնտեսական տարածքի համար է»,- նշեց նա։
Նա անդրադարձել է նաև ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի ներկայացուցչի այն դիտարկմանը, թե Հայաստանը, Ղազախստանը, Թուրքիան և ևս 2 այլ երկիր շրջանցում են ռուսական պաժամիջոցները։ ԵԱԶԲ վարչության նախագահի տեղակալը շեշտել է, որ այդ առումով ռիսկեր կան, որ Արևմուտքը կարող է ճնշումները մեծացնել Հայաստանի նկատմամբ։ Սարգսյանն ընդգծեց` ռիսկեր և ճնշումներ եղել են նաև այն ժամանակ, երբ պատժամիջոցներ էին կիրառվում Իրանի վրա։

Тигран Саркисян – о санкциях: Для Армении созданы фантастические возможности
Риск давления на Армению со стороны Запада в контексте антироссийских санкций существовал и продолжает существовать. Об этом заявил в интервью Sputnik Армения и «Альфа news» заместитель главы правления Евразийского банка развития, экс-премьер Армении Тигран Саркисян.
Ранее координатор по санкциям Госдепа США Джеймс О'Брайен заявил, что Турция, Казахстан, Грузия, ОАЭ и Армения помогают России обходить все запреты. По словам американского чиновника, к началу этого года Россия смогла импортировать определенные ключевые категории электроники примерно на довоенном уровне. Речь идет о чипах, процессорах и интегральных схемах.
Бывший глава правительства Армении, между тем, напомнил, что такой риск существовал и на пике антииранских санкций. Однако Иран – ближайший сосед Армении, и она никогда не прерывала экономических связей с ним, невзирая на санкции. Развитие экономического взаимодействия исходит из интересов Армении.
То же самое актуально сейчас, в свете рестрикций в отношении российской экономики.
«Армения должна сделать все, чтобы извлечь максимальную пользу из сложившейся ситуации. И должен сказать, что она эту выгоду получает», – убежден Саркисян.
Он считает, что антироссийские санкции создают как риски, так и новые возможности.
«К примеру, для Армении созданы фантастические возможности, так как идет приток колоссального капитала в страну, созданы сотни предприятий в ИТ-сфере. В этих компаниях работают специалисты из стран евразийского пространства, создаваемые продукты предусмотрены как для данного пространства. Так что Армения получает от этого очень большую пользу», – сказал Саркисян.
В то же время, по его мнению, необходимо сохранять отношения со странами, применяющими санкции, демонстрируя, что Армения отстаивает свои интересы.