Փաշինյան. Արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ գրեթե եռապատկվել է
«Վերջին տարվա ընթացքում Հայաստանի արտահանման աճը կազմել է 77,7 տոկոս, իսկ դեպի ԵԱՏՄ երկրներ արտահանումն աճել է մոտ 3 անգամ»,- Սոչիում Եվրասիական կոնգրեսի ժամանակ հայտարարեց  ՀՀ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանը։
Խոսելով տնտեսական աճին նպաստող գործոնների մասին՝ Փաշինյանը նշել է.
«Կայուն զարգացումը հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ հավասարակշռված են երեք բաղադրիչ՝ տնտեսական աճ, սոցիալական պատասխանատվություն և բնապահպանական հավասարակշռություն։ Եվրասիան տնտեսական աճի հսկայական ներուժ ունի։ Մենք պետք է համատեղ մեծածավալ նախագծեր իրականացնենք էներգետիկայի, թվայնացման, լոգիստիկայի, կլիմայի օրակարգի և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում»։

Пашинян: Экспорт в страны ЕАЭС вырос почти в 3 раза
«Рост экспорта за прошедший год составил 77,7%, причем экспорт в страны ЕАЭС вырос почти в 3 раза», – заявил премьер-министр РА Никол Пашинян в ходе Евразийского конгресса в Сочи.
Он также отметил, что это ещё не предел.
«Устойчивое развитие возможно только при равновесии трех составляющих: экономический рост, социальная ответственность и экологический баланс. Евразия имеет огромный потенциал для экономического роста. И нам необходимо реализовать совместные масштабные проекты в области энергетики, цифровизации, логистики, климатической повестки и других сферах, представляющих взаимный интерес», – подчеркнул Пашинян.
По его словам, одним из важнейших факторов развития национальных экономик является обеспечение логистической безопасности, укрепление потенциала национальных экономик также обусловлено грамотным подходом к обеспечению энергетической безопасности.