Գայանե Հակոբյանը մեղավոր ճանաչվեց, բայց  պատիժը պայմանականորեն չկիրառվեց
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը, դատավոր Մանվել Շահվերդյանի գլխավորությամբ, 44-օրյա պատերազմում զոհված Ժորա Մարտիրոսյանի մորը՝ Գայանե Հակոբյանին Աշոտ Փաշինյանի «առևանգման» գործով ճանաչեց մեղավոր։
Պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել, նա դատարանի դահլիճից ազատ է արձակվել։
«Դատարանը վճռեց Ազգուշ Մարտիրոսյանին (Գայանե Հակոբյան) մեղավոր ճանաչել 191-րդ հոդվածի (առևանգում) հատկանիշներով, դատապարտել 4 տարի ժամկետով ։
Նրա նկատմամբ նշանակված պատիժը պայմանականորն չկիրառել ու սահմանել  փորձաշրջան 1 տարի ժամկետով։ Նրա նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքը վերացնել և նրան անհապաղ ազատ արձակել դատական նիստերի դահլիճից»,- հայտարարեց դատավորը։

Yerevan’s Criminal Court of General Jurisdiction has found Gayane Hakobyan (Azgush Martirosyan), a mother of fallen soldier, guilty in a dispute with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan's son, Ashot Pashinyan.
The woman was detained and charged with attempting to “kidnap” Pashinyan’s son on 17 May. Hakobyan was moved to house arrest and taken back into custody shortly after she went on trial on Monday.
Presiding judge Manvel Shahverdyan on Friday handed down a four-year suspended prison sentence to Hakobyan, whose son Zhora Martirosyan was killed in the 2020 Artsakh war. The court set a probation period of one year.