«Հրապարակ». Իշխանություններն ուզում են, որ քարոզարշավն ամռան ճռճռան տապին ընկնի
«Չնայած շաբաթներ առաջ ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը հայտարարեց, որ Երևանի ավագանու ընտրությունները, ըստ ամենայնի, կնշանակվեն սեպտեմբերի 17-ին՝ բացատրելով. «Հերթական ընտրությունները նախատեսվում են սեպտեմբերի 10-20-ն ընկած ժամանակահատվածում, և այդ տասնօրյակում սեպտեմբերի 17-ն է ընկնում կիրակի», սակայն իշխանության մեր աղբյուրներն ասում են, որ որոշումը դեռ վերջնական չէ, քննարկում են նաև սեպտեմբերի 10-ը, որպեսզի քարոզարշավն ամռան ճռճռան տապին ընկնի։
Հույս ունեն, որ ՔՊ-ի մրցակիցները չեն կարողանա ակտիվ քարոզարշավ անել, երևանցիներն էլ չեն մասնակցի հավաքներին։
Սեպտեմբերի 17-ին ընտրություններ անցկացնելու դեպքում քարոզարշավը կսկսվի օգոստոսի վերջին, քանի որ Երևանի քաղաքապետի թեկնածուների գրանցումը կատարվում է ընտրություններից ոչ շուտ, քան 35, և ոչ ուշ, քան 30 օր առաջ։ Իսկ թեկնածուների գրանցումից հետո՝ վերջին օրվան հաջորդող 5-րդ օրը սկսվելու է թեկնածուների քարոզարշավը։
Այսինքն՝ օգոստոսի 23-ից կսկսվի քարոզարշավը, մինչդեռ սեպտեմբերի 10-ին ընտրություն անելու դեպքում կսկսվի օգոստոսի 13-ից»։

«Грапарак»: Власти надеются, что конкурентам «Гражданского договора» не удастся провести активную предвыборную кампанию
11:42 10/06/2023
Газета «Грапарак» пишет, что несколько недель назад председатель ЦИК Ваагн Овакимян объявил о том, что выборы Совета старейшин Еревана будут назначены на 17 сентября, уточнив, что «очередные выборы предусматриваются в период с 10 по 20 сентября и в этой декаде 17 сентября – воскресенье».
«Однако наши источники во власти говорят, что это решение неокончательное, обсуждается также 10 сентября, чтобы предвыборная кампания проходила в летнюю жару. Надеются на то, что конкурентам «Гражданского договора» не удастся провести активную предвыборную агитацию, а ереванцы не примут участия в митингах.
В случае проведения выборов 17 сентября агитационная кампания начнется в конце августа, поскольку регистрация кандидатов в мэры Еревана проводится не ранее чем за 35 дней до выборов, и не позже, чем за 30 дней. А агитационный период начинается на 5 день, следующий за последним днем, установленным для регистрации кандидатов. То есть предвыборная кампания начнется 23 августа, а в случае проведения выборов 10 сентября – с 13 августа», - пишет газета.