Թրամփին կրկին մեղադրանք է առաջադրվել
ԱՄՆ Ֆլորիդա նահանգի դաշնային խորհուրդը մեղադրանք է առաջադրել նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ Սպիտակ տնից հեռանալուց հետո պետական գաղտնի փաստաթղթեր պահելու համար:
Արդարադատության նախարարությունը ծանուցել է Թրամփի փաստաբաններին մեղադրանքի մասին․ նախկին նախագահն այդ մասին տեսաուղերձ է հրապարակել սոցցանցերում, գրում է «Ամերիկայի ձայն»-ը։
«Շատ ցավալի է։ Նրանք գնում են ժողովրդական նախագահի հետևից։ Նախագահ, ով ավելի շատ ձայներ է հավաքել, քան կենդանի որևէ նախագահ։ Սա շարունակվում է յոթ տարի։ Նրանք չեն կարող կանգ առնել: Ես անմեղ եմ»,-հայտարարել է Թրամփը։
Թրամփի փաստաբան Ջեյմս Թրասթին «CNN»-ին փոխանցել է, որ մեղադրանքները վերաբերում են երկրի պաշտպանությանն առնչվող գաղտնի տեղեկատվության կանխամտածված պահպանմանը, կեղծ հայտարարություններին և դավադրությանը:
Սպասվում է, որ նախկին նախագահը կներկայանա Մայամիի դաշնային դատարան: Ըստ «AP» գործակալության, Թրամփի դեմ մեղադրանքը ներառում է յոթ կետ:
Այսպիսով, Թրամփն ԱՄՆ առաջին նախկին նախագահն է, ում մեղադրանք է առաջադրվել դաշնային դատարանում։
Անցած տարվա օգոստոսին տեղի ունեցած խուզարկության արդյունքում նրա մոտ հայտնաբերվել է ավելի քան հարյուր գաղտնի փաստաթուղթ: Թրամփի պնդմամբ, փաստաթղթերի հետ կապված որևէ խախտում թույլ չի տրվել:
Յոթ կետից բաղկացած մեղադրական եզրակացությունը, որը չի հրապարակվել, Թրամփին մեղադրում է նաև դաշնային օրենքները խախտելու մեջ, որոնք արգելում են «ազգային պաշտպանության տեղեկատվության» չարտոնված պահպանումը, ինչը ենթադրում է մինչև 10 տարվա ազատազրկում:
Մեղադրական եզրակացությունը, թեև լուրջ հարված է Թրամփին, սակայն չի արգելում նրան երկրորդ անգամ ընտրվել։

Дональду Трампу предъявили обвинения по 38 пунктам, включая хранение секретных материалов
Бывшему президенту США Дональду Трампу предъявили обвинения по 38 пунктам, включая незаконное хранение секретных материалов, связанных с нацбезопасностью, следует из обвинительного заключения окружного суда штата Флорида. Об этом сообщает РИА Новости.
Список, утвержденный "большим жюри" присяжных, включает 31 пункт "умышленного хранения информации, имеющей отношений к национальной обороне", "заговор с целью препятствования правосудию", "сокрытие документации или записей", "ложные заявления и показания". Каждая из статей предполагает тюремное заключение на срок до 20 лет.
Уточняется, что с января по 15 марта 2021 года некоторые коробки с секретными документами Трамп хранил в Бело-золотом бальном зале клуба Мар-а-Лаго, где проходили мероприятия и встречи.
"Коробки какое-то время стояли на сцене бального зала", — следует из заключения, в котором, среди прочего, представлены подтверждающие это снимки.
Помимо этого, бывший хозяин Белого дома, предположительно, хранил засекреченные файлы "в ванной и душевой, служебных помещениях, спальне и кладовой".
Также утверждается, что некоторые из этих коробок политик его помощник Уолт Наутой перенесли в бизнес-центр, расположенный на территории флоридского поместья Трампа.
Сам особняк, согласно документам, представлял собой и жилище, и закрытый клуб, который "насчитывал сотни членов и был укомплектован более чем 150 штатными и временными сотрудниками".
Бывшего президента США вызвали в суд Майами в следующий вторник.
Он при этом продолжает настаивать на своей невиновности. Он также напомнил, что дома и в офисе действующего главы государства Джо Байдена обнаружили "1850 коробок" секретных материалов, которые, предположительно, находились там в бытность его частным лицом.