Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ․ Փաշինյանը՝ Պուտինին
Նիկոլ Փաշինյանը Սոչիում հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Այս մասին տեղեկացնում են Կառավարությունից՝ ներկայացնելով մանրամասներ։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտին - «Հարգելի Նիկոլ Վլադիմիրի, մենք պարբերաբար հանդիպում ենք, շատ ուրախ եմ այսօրվա միջոցառումների շրջանակում ևս մեկ անգամ խոսել երկկողմ հարաբերությունների ընթացիկ իրավիճակի և տարածաշրջանային հարցերի շուրջ, որոնց մասին մենք մանրամասն խոսել ենք նախորդ հանդիպման ընթացքում: Շատ ուրախ եմ տեսնել Ձեզ»:
Նիկոլ Փաշինյան - «Շնորհակալություն հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրի, առաջին հերթին ցանկանում եմ շնորհավորել Ձեզ գալիք Ռուսաստանի օրվա առիթով և մաղթել լավագույնը Ռուսաստանի Դաշնությանը: Այո, իսկապես, մենք պարբերաբար հանդիպում ենք և քննարկում հարցերի լայն շրջանակ: Այսօր ևս կքննարկենք երկկողմ օրակարգի և տարածաշրջանային հարցեր: Կքննարկենք նաև ռուսական խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում` Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը, ցավոք այնտեղ հումանիտար իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ: Լեռնային Ղարաբաղում արդեն մի քանի ամիս չկա գազ և էլեկտրաէներգիա, Լաչինի միջանցքում իրավիճակը շարունակում է մնալ բավականին լարված: Իմիջիայլոց, պետք է ընդգծեմ, որ այժմ մթերքների մատակարարումները Լեռնային Ղարաբաղ իրականացվում է ռուսական խաղաղապահների աջակցությամբ, դա սահմանափակ քանակի մթերքներ են: Հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվում է և դա նույնպես շատ կարևոր հարց է ու վստահ եմ այսօր կքննարկենք»:
Տեղի է ունեցել նաև Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի և ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստերի մասնակիցների հանդիպումը ՌԴ նախագահի հետ:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan held a meeting with Russian President Vladimir Putin in Sochi on Friday to discuss bilateral ties and regional issues, the Armenian government’s press office said.
“Dear Nikol Vladimirovich, we meet regularly, I am very happy to talk once again about the current state of bilateral relations and regional issues, which we discussed in detail during the previous meeting. I am very happy to see you,” Putin said.
"Thank you dear Vladimir Vladimirovich. First of all I want to congratulate you on the upcoming Russia Day and wish the best for the Russian Federation. Yes indeed, we meet regularly and discuss a wide range of issues. Today we will also discuss bilateral agenda and regional issues. We will also discuss the situation in Nagorno Karabakh, in the zone of responsibility of the Russian peacekeepers, unfortunately the humanitarian situation there remains tense. There has been no gas and electricity in Nagorno-Karabakh for several months, the situation in the Lachin Corridor continues to be quite tense. By the way, I must emphasize that now the supplies of food to Nagorno Karabakh are carried out with the support of Russian peacekeepers, it is a limited amount of food. The humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh continues and it is also a very important issue and I am sure we will discuss it today," Pashinyan said in his remarks.
The meeting of the participants of the sessions of the Eurasian Intergovernmental Council and the Council of Heads of Government of the CIS countries with the Russian leader also took place.