Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն ժամանել է Կիև՝ ի նշան Ուկրաինայի աջակցության։ Այս մասին հայտնում է միջազգային մամուլը։
«Ռոյթերզ»-ը գրում է, որ այս պահին Ուկրաինան պատրաստվում է խոշոր հակահարձակման ռուսական ուժերի դեմ և պարբերաբար օդային հարվածներ է հասցնում:
Թրյուդոն հարգանքի տուրք է մատուցել Կիևի կենտրոնում գտնվող ուկրաինացի զինվորների հիշատակին կանգնեցված հուշահամալիրում, որոնք սպանվել են ռուսամետ ուժերի դեմ պայքարում 2014 թվականից ի վեր:
ՆԱՏՕ-ի անդամ Կանադան, որն ունի աշխարհի ամենամեծ ուկրաինական համայնքներից մեկը, ռազմական և ֆինանսական օգնություն է տրամադրել Ուկրաինային 2022 թվականի փետրվարին Ռուսաստանի կողմից սկսված լայնամասշտաբ ներխուժման ժամանակ:
Թրյուդոյի այցը Կիև հաջորդել է Օդեսայի, Պոլտավայի և Խարկովի դեմ ռուսական հրթիռային և անօդաչու թռչող սարքերի գիշերային հարձակումներին։

Canadian Prime Minister Justin Trudeau visited Kyiv on Saturday in a gesture of support as Ukraine braces for a major counteroffensive against Russian forces and grapples with regular air strikes, Reuters reported.
Trudeau paid his respects at a memorial site in central Kyiv to Ukrainian soldiers who have been killed fighting pro-Russian forces since 2014.
"Welcome to Ukraine Mr. Prime Minister," Ukrainian Deputy Foreign Minister Andriy Melnyk tweeted, alongside a photograph of them shaking hands on the platform of a train station.
NATO member Canada, which has one of the world's largest Ukrainian diasporas, has supplied military and financial assistance to Ukraine during the full-scale invasion launched by Russia in February 2022.
Trudeau's unannounced trip to Kyiv followed a night of Russian missile and drone attacks on targets outside the capital, including Odesa, Poltava region and Kharkiv.
The Canadian prime minister was accompanied by Deputy Prime Minister Chrystia Freeland, a Ukrainian speaker.